BiH

Udovica ubijenog vojnika u Rajlovcu odštetu da traži od ubice koji je sam sebi presudio?!







Vojnici Nedeljko Radić i Armin Salkić, koji su ubijeni u terorističkom aktu 18. novembra 2015, u blizini kasarne OSBiH u Rajlovcu, sudeći prema prvostepenoj presudi Suda BiH, sami su za to krivi, jer su ušli u kladionicu (?!).

Danas će se ponovo u Sudu BiH raspravljati o tužbi Radićeve supruge Alise Lier, radi naknade nematerijalne štete.

Glavna rasprava će se održati nakon što je odbijena presuda Prvostepenog suda, od 27. januara 2017, kojom je odbijena njena tužba od 15. avgusta 2016.

Alisa Lier od smrti svog supruga pokušava naplatiti nematerijalnu štetu (20.000 KM) tužbom, jer joj je sugerisano da je to jedini način, s obzirom na to da vojnike Ministarstvo odbrane BiH nikad nije osiguralo, te da država ne isplaćuje odštetu zbog nesreća na radu, piše Oslobođenje.

Maćehinski odnos države u ovom slučaju vidi se i po tome da ona do danas nije uspjela izganjati cijelih 140 maraka penzije na ime svoje i Nedeljkove kćerke – Anastazije Radić, koja bi djevojčici trebala ostati od ubijenog oca, zbog problema u komunikaciji između Ministarstva odbrane BiH i Fonda PIORS-a…

Za razliku od Radićeve porodice, država je izašla ususret porodici drugog ubijenog vojnika Armina Salkića. Lier dodaje da su se iz Ministarstva odbrane makar tu potrudili te u OS zaposlili braću ubijenog vojnika…

U prvostepenom postupku Lier protiv BiH, odnosno Ministarstva odbrane BiH, sudija Dragica Miletić prihvatila je navode pravobranioca Magdalene Papić, koja je zastupala ovo ministarstvo, te navela da su ubijeni Radić, skupa sa kolegom Arminom Salkićem, žrtve naoružanog civila sa kojim Ministarstvo odbrane nema nikakve veze, niti je Ministarstvo moglo uticati na ovaj događaj.

Što se tiče naknade štete, nju duguje samo onaj koji je štetu prouzrokovao, a to je u konkretnom slučaju osoba koja je usmrtila vojnike (Emir Omeragić, koji je ubrzo nakon počinjenog zločina izvršio samoubistvo). Kao glavni razlog je navedeno:

“U konkretnom slučaju, do nesreće je došlo van radnog prostora tužene (kasarne u vlasništvu Ministarstva odbrane, op. a), u sportskoj kladionici za koju smrtno stradali nije imao dopuštenje da ide”, navedeno je u završnoj riječi pravobraniteljice.

U presudi drugostepenog Vijeća Suda BiH od 4. maja sutkinja Vesna Trifunović prihvatila je žalbu advokata Asifa Plećana koji zastupa Lier, te vratila predmet na ponovno odlučivanje.

Akt nasilja

Navela je da je “počinilac prilikom izvršenja krivičnog djela postupao iz neprijateljskih pobuda prema državi BiH, Prvostepeni sud je propustio da cijeni da li se u konkretnom slučaju radi o aktu nasilja i terora, odnosno krivičnom djelu terorizma, za koji bi mogla biti odgovorna tužena BiH”, te dodaje da su tužitelji pretrpjeli smrt oca i supruga usljed akata nasilja i terora.

Dalje se navodi da Prvostepeni sud uopšte nije cijenio izvedene dokaze na okolnosti visine nematerijalne štete.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button