U Šekovićima je jučer otkriven spomenik Miloradu Miši Pelemišu, nekadašnjem komandantu 10. diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske, što je izazvalo brojne reakcije u javnosti, posebno među udruženjima žrtava genocida.
Riječ je o jedinici čiji su pripadnici, prema presudama međunarodnih sudova, učestvovali u masovnim egzekucijama Bošnjaka nakon pada Srebrenice u julu 1995. godine, uključujući i zločine na poljoprivrednom dobru Branjevo.
Milorad Mišo Pelemiš bio je komandant ove jedinice, koja se smatra jednom od ključnih u izvršenju najtežih zločina počinjenih tokom genocida u Srebrenici. Iako nikada nije pravosnažno osuđen, jer je preminuo 2021. godine, njegovo ime u javnosti ostaje povezano s djelovanjem 10. diverzantskog odreda.
Iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida te Udruženja „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“ poručili su da ovaj čin predstavlja direktnu uvredu i ponižavanje žrtava.
“Otkrivanje spomenika Miloradu Miši Pelemišu u Šekovićima je još jedna direktna uvreda i ponižavanje žrtava genocida u Srebrenici”, navodi se u reakciji.
Dodaju da podizanje spomenika osobama koje se dovode u vezu s ratnim zločinima predstavlja, kako ističu, glorifikaciju odgovornih i doprinosi negiranju genocida kroz javni prostor.
“Takvi postupci nanose dodatnu bol porodicama koje i dalje tragaju za posmrtnim ostacima svojih najbližih”, istaknuto je.
Udruženja upozoravaju i da ovakvi potezi produbljuju društvene podjele i otežavaju proces suočavanja s prošlošću.
Na kraju su podsjetili da, iako Pelemiš nije dočekao pravosnažnu presudu, njegovo ime ostaje trajno povezano s operacijama u Srebrenici, zbog čega ovaj spomenik za mnoge predstavlja simbol osporavanja sudski utvrđenih činjenica.






