LifestyleU fokusu

U Beču se godišnje reciklira 31.000 tona otpadnog stakla







Grad Beč je svojom politikom odlaganja otpada uzor mnogim drugim evropskim gradovima.

Propisnim odvajanjem otpada stanovnici drže svoj grad čistim i doprinose zaštiti okoliša. Jedan od načina aktivnog sudjelovanja u čuvanju okoliša je i odvajanje i recikliranje stakla. U Beču se još od 1977. godine staklo odlaže u posebne kontejnere gdje se odvaja bijelo od šarenog stakla. Danas u glavnom gradu Austrije na 4.465 lokacija ima 7.300 kontejnera za staklo. Većina kontejnera je posebno dizajnirana kako se staklena ambalaža pri padu ne bi razbila. Od 1977. do danas reciklirano je preko 800.000 tona tj. 2,8 miliona kubnih metara stakla, a samo su u prošloj godini Bečlije u kontejnere odložili 31.000 tonu stakla koje je zatim reciklirano.

Recikliranje stakla je jednostavan proces kojim doprinosimo zaštiti klime i okoliša. Staklo je naime materijal koji se u potpunosti može preraditi i to bezbroj puta, a da se pritom ne izgubi kvalitet. Pri recikliranju je bitno odvojiti bijelo od šarenog stakla jer samo jedna šarena boca može obojiti 500 kg bijelog stakla. Temperatura topljenja stakla je oko 1.600 stepeni Celzijusa. Bijelo staklo se sastoji od 60 posto sekundarne sirovine, a šareno do 90 posto.

Recikliranjem samo jedne flaše uštedjet ćemo toliko energije koliko je potrebno mašini za pranje veša da radi 10 minuta, televizoru 20 minuta, a računaru 25 minuta.

 

 



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button