Dolaskom proljeća i lijepog vremena sve više ljudi odlazi u prirodu, počinju i poljoprivredni radovi, odakle nažalost nerijetko vrebaju nevidljive ”ubojice” mine.
Međunarodni dan borbe protiv mina obilježava se 04. aprila, i ovaj dan predstavlja priliku za vlasti i međunarodne organizacije da analiziraju dosadašnja dostignuća u oblasti protuminskih akcija, kao i da se još jednom skrene pažnja i potraži rješenje za konačnu finalizaciju.
Kantonalna uprava civilne zaštite TK, podsjeća da se naša zemlja i dalje suočava sa problemom zaostalih mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava, koje direktno utiču na sigurnost stanovnika ove zemlje i imaju uticaj na ekonomski razvoj u većem broju lokalnih zajednica. Benedin Pejić iz Kantonalne uprave civilne zaštite navodi:
“još uvijek je oko 2,7% od ukupne teritorije na području Tuzlanskog kantona vodi se kao sumnjiv prostor, opasan za kretanje civila i to je prostor koji u određenim općinama i na određeni način ograničavajući faktor kada su u pitanju ekonomske prilike i razvoj turizma na tim općinama. Kada je u pitanju kvadratura, to je negdje između 70 i 71 milion metara kvadratnih, računajući sve općine na Tuzlanskom kantonu.”
Deminirana površina od oko 37 miliona metara kvadratnih je veliki poslijeratni poduhvat na kojem treba istrajati i tražiti načine da se proces deminiranja ubrza i stvore uvjeti za sigurniji život u svim lokalnim zajednicama.
Kantonalna uprava civilne zaštite skreće pažnju svim građanima da kada uoče mine odmah obavijeste civilnu zaštitu, policiju ili Regionalni ured BH MAC-a u Tuzli, te da ne pokušavaju sami ukloniti mine.
Takođe, minske oznake koje upozoravaju na postojanje minske opasnosti treba strogo poštivati i iste nikako uništavati ili uklanjati.