
Turska je u četvrtak oštro osudila nedavne izjave izraelskih ministara, nazivajući ih “provokativnim” i odrazom, kako je navelo Ministarstvo vanjskih poslova Turske, “agresivne i ekspanzionističke politike” izraelske vlade.
U saopćenju koje je objavljeno, Turska je ukazala na to da takva retorika ne samo da otkriva stanje uma izraelskih zvaničnika, već i odražava, prema turskim tvrdnjama, “fundamentalistički i rasistički karakter trenutne izraelske administracije”.
Ministarstvo vanjskih poslova Turske je također postavilo pitanje zbog čega Izrael izražava nelagodu u vezi sa dešavanjima u Siriji i Libanu, za koja smatraju da donose “veliku nadu za mir, stabilnost i prosperitet” u regionu, te da uživaju podršku međunarodne zajednice.
Turska je istakla da je retorika izraelskih zvaničnika prema Turskoj zapravo pokušaj skretanja pažnje svjetske javnosti s nasilja i agresije koje izraelske snage izvode na palestinskim teritorijama, posebno u Gazi i na Zapadnoj obali.
U saopćenju je dodatno naglašeno da Izrael ne može sakriti stvarnost svojih akcija, uključujući “rat protiv palestinskog naroda, ilegalno nasilje doseljenika i planove za aneksiju Zapadne obale”.
Turska je također osudila izraelske napade na Siriju, optužujući Izrael za podrivanje teritorijalnog integriteta susjednih zemalja i podsticanje regionalne nestabilnosti.
“U posljednjim godinama, Izrael je postao najveća prijetnja sigurnosti našeg regiona”, izjavljeno je iz Ministarstva vanjskih poslova Turske, pozivajući Izrael da “odustane od svoje ekspanzionističke politike” i povuče se s okupiranih teritorija.
Turska je također pozvala međunarodnu zajednicu da ispuni svoju odgovornost i obuzda “nesputane izraelske akte agresije”.
S obzirom na sve veće napetosti u regiji, Turska je apelirala na sve strane da prepoznaju opasnost od daljnje eskalacije nasilja i pokušaju smanjenja napetosti u ovom ključnom geopolitičkom području.
Turska reakcija dolazi u trenutku kada Izrael sprovodi intenzivne napade na Siriju. Izraelska vojska je u srijedu napala nekoliko lokacija u glavnim sirijskim gradovima Damasku, Hami i Homsu, tvrdeći da su ciljevi napada bili vojni objekti povezani s iranskim vojnim prisustvom u Siriji. Osim toga, Izrael je započeo i kopnenu ofenzivu u Darai, na jugu Sirije, gdje je ubijeno najmanje devet osoba.
Ove vojne akcije uslijedile su nakon što je režim Bashara al-Assada u Siriji pao u decembru, a Izrael je iskoristio pad režima za proširenje okupacije Golanske visoravni. Izraelski vojnici su zauzeli demilitariziranu tampon zonu, što je izazvalo međunarodne kritike jer se smatra da je to u suprotnosti sa sporazumom iz 1974. godine o razdvajanju snaga sa Sirijom.
Izrael je također nastavio napade na vojne ciljeve u Siriji, uključujući borbene avione, raketne sisteme i protivzračne instalacije. Ovi napadi izazvali su osude i pozive na smanjenje tenzija, kako bi se spriječila daljnja eskalacija konflikta u regionu.