Planiranjem, kontrolom porcija i drugim metodama uživajte u blagdanima bez nadutosti, a savjetujemo vas kako.
1. KONTROLA PORCIJA
Kontrola porcija najvažnija tijekom blagdana. Koristite manje tanjire na koje ćete staviti puno povrća te sirovih proteina.
2. PLANIRAJTE
Prije odlaska na prazničnu večeru, pripremite se tako što ćete tijekom dana pojesti okrepljujući doručak, ali i ručak bogat proteinima, a prije večere pojesti i neku zdravu grickalicu. Na taj način nećete pretjerati u hrani. Nećete doći i odmah početi jesti jer niste gladni, a samim time ćete preskočiti i čitav jedan slijed večere, predjelo.
3. AKTIVNOST
Izležavanje nakon obroka nije najbolja ideja, a čak i najmanji oblici kretanja pomoći će vašem tijelu odmah nakon obroka jer se nećete osjećati nadutima niti ćete biti tromi. Uvijek možete pomoći domaćinu počistiti stol ili pak preuzeti neki dio pospremanja na sebe, pa čak otiđite u kratku šetnju.
4. PIĆA
Kofein može uzrokovati proljev i probavne smetnje, a na isti način funkcioniraju i gazirana pića koja uz to uzrokuju žgaravicu, vjetrove te nadutost. Hidratacija je važna, ali najbolje bi bilo da za to koristite običnu vodu u koju uvijek možete dodati neki citrus. Naravno, ne morate ni prestati s ispijanjem kofeinskih i/ili gaziranih napitaka, samo znajte kada je to najbolje za vaše tijelo. Kafu je najbolje izbjegavati u poslijepodnevnim satima, a gazirana pića najbolje je piti ranije tijekom dana ili u ranu večer, a izbjegavati ih prije odlaska u krevet kako bi izbjegli probavne smetnje.
5. STRES
Istraživanja su pokazala kako je stres direktno vezan s nekoliko probavnih smetnji, uključujući sindrom iritabilnog crijeva i žgaravicu. U stresnim situacijama nerijetko posežemo za alkoholom i grickalicama, ali ni to nije dobro za probavu. Predlažemo redovnu tjelovježbu ili šetnju koja će poboljšati raspoloženje, a smanjiti napetost.
Protiv stresa se možete boriti i na druge načina kao što je slušanje umirujuće muzike, desetominutna meditacija, topla kupka ili masaža.
6. POSEBNI TEŠKI OBROCI
Blagdani su razdoblja koja vrve velikim izborom već pripremljene masne hrane, ali tu hranu trebalo bi jesti u nekim posebnim trenucima, a u vrijeme blagdana pokušati jesti što je više moguće povrća. Ukoliko ste skloni žgaravici, izbjegavajte slatkiše od peperminta, ali i deserte i pića koja mogu potaknuti refluks želuca.
7. MLIJEČNI PROIZVODI
Mliječni su proizvodi generalno dobri za zdravlje, ali ni u njima ne valja pretjerivati, a to je teško kontrolirati za vrijeme blagdana kada skoro svaki obrok sadrži velike količine mlijeka ili njegovih prerađevina. Ako znate da kasnije u danu idete na zabavu ili na večeru, ograničite si dnevni unos mliječnih proizvoda tijekom dana, a zatim se na druženju potrudite izbjegavati onu hranu koja ih sadrži, smatra Broihier.
8. OLAKŠAJTE SI POVRATAK U NORMALU
Tijekom, ali i poslije blagdana trebali bi paziti na to da prehrana sadrži dovoljno proteina, voća, povrća i vode. Jedna od najtežih stvari poslije blagdana, povratak je na staro, a to se odnosi na konzumaciju manje hrane sada kada se naviknete osjećati se pretrpano.
9. ISPLANIRAJTE TRENIRANJE
Čak i ako se radi od dvadesetominutnom treningu, vjerojatnije je da ćete mu pristupiti ukoliko je isplaniran i nalazi se na vašem rasporedu.
10. TRENING VISOKOG INTENZITETA
Ova vrsta treninga spriječit će nadutost, a kombinacija intervala i treninga snage, pomoći će vam riješiti se viška kilograma koje ste skupili tijekom blagdana.
11. DOVOLJNO SNA
Tjelovježba, prehrana, san i manjak stresa, važni faktori koji smanjuju opseg struka te poboljšavaju cjelokupno zdravlje.
Izvor: Vecernji.hr