Zanimljivosti i zabava

Naučnici otkrili kako je sagrađen Stonehenge: “Nismo mogli vjerovati koliko je jednostavno!”







Vjerovatno nema osobe koja nije čula za Stonehenge, neolitičku građevinu koja se nalazi na jugu Engleske i stara je između 4.000 i 5.000 godina.

Danas zaštićen kao dio UNESCO-ove svjetske baštine Stonehenge se sastoji od uzdignutih kamenih blokova, od kojih su najveći teški između 30 i 40 tona.

Cijeli kompleks još uvijek je obavijen velom misterija – niko zapravo nije siguran koja mu je bila svrha (iako se smatra da je služio za vjerske obrede), a eksperte je uz to godinama zbunjivalo pitanje kako su graditelji do Stonehengea dovukli manje blokove napravljene od kamena koji se može naći tek u 200 kilometara udaljenim planinama u Walesu.

Čini se da je odgovor vrlo jednostavan, piše britanski Telegraph. Profesori i studenti s University College of London napravili su eksperiment u kojem su na drvenim sankama blokove vukli preko vodoravno položenih trupaca.

– Ostali smo šokirani kad smo shvatili koliko je lako vući taj kamen – kazao je profesor Mike Parker-Pearson. Njegov tim od 10 studenata vukao je kamen od jedne tone tempom od tri metra svakih pet sekundi. Da su ga vukli kontinuiranim tempom, uvjereni su da bi u sat vremena prevalili udaljenost od 1.600 metara.

https://www.youtube.com/watch?v=W65iGWeUt4A

Kako je kamenje koje je iz Walesa došlo do lokacije Stonehengea teško oko dvije tone, istraživači su procijenili da bi za vuču jednog od njih trebalo dvadesetak ljudi.

– Istina je da smo naš eksperiment odradili na ravnom tlu, dok su se graditelji Stonehengea trebali nositi i s velikim strminama u gorju Presili, ali ovaj sistem vuče dobro funkcionira i na teškom terenu. Uostalom, predindustrijske zajednice poput Maram Naga u Indiji koriste tu metodu i dan-danas prilikom izgradnje velikih kamenih spomenika, a slične sanjke u obliku Y, stare oko 2000 godina, nađene su u Japanu – kazao je Parker-Pearson pa poentirao da se slična metoda koristila prilikom gradnje Zabranjenog grada u Kini, a neki od tamošnjih blokova su imali i do 123 tone.

– Sada se želimo vratiti na Univerzitete i pomoću malo matematike otkriti koliko je vremena trebalo graditeljima da dovuku blokove do Stonehengea – zaključio je profesor.

Izvor: avaz



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button