Tuzla

Teška godina iza UKC-a Tuzla: Nemaju opreme i kadra, a menadžment tvrdi da sve funkcioniše besprijekorno










Univerzitetski klinički centar (UKC) u Tuzli iza sebe ostavlja prilično tešku godinu, a dodatni teret stvara izuzetno stara oprema i nedostatak stručnog kadra. Sada menadžment najavljuje promjene u 2023. godini, obećavajući nabavku nove opreme, uz osvježavanje kadra.

Godinu na izmaku u tuzlanskom UKC-u pratile su uglavnom loše vijesti, koje su se odnosile na kvalitet u pružanju usluga, duge liste čekanja, ukazivanje na zastarjelu opremu te tešku finansijsku situaciju uzrokovanu milionskim dugovanjima.

Također, prekinuta su i izvođenja nekih od ranije uvedenih metoda, a menadžment ove zdravstvene ustanove, skupa sa članovima Upravnog odbora, u godišnjem rezimeu, iznio je opravdanja za stanje u kojem se UKC nalazi, obećavajući javnosti, posebno pacijentima, promjene u 2023.

Dugovanja od 92 miliona KM

Upravni odbor tuzlanskog UKC-a koji je imenovan u aprilu ove godine, utvrdio je da dugovanja te zdravstvene ustanove iznose čak 92 miliona KM, nakon čega je kreiran program sanacije. U njegovo smanjenje uključila se i Vlada Federacije BiH koja im je već dodijelila blizu pet miliona maraka, a nova tranša se očekuje u narednom periodu.

“Mi ćemo i iz drugih izvora pokušati pronaći rješenje za isplatu duga, a paralelno s tim krenuli smo u hitno popravljanje opreme, uz izmjenu općih akata kako bi organizacioni dio bio usmjeren na način da se osjeti funkcioniranje među zaposlenicima, a i da pacijenti imaju bolju zdravstvenu zaštitu,” ističe predsjednik Upravnog odbora UKC-a Tuzla Emir Softić.

U kakvom stanju se nalazi medicinska oprema u tuzlanskom UKC-u, najbolje ilustruje informacija da je čak 87 posto amortizovano. Njeno zanavljanje uslovljeno je finansijskim sredstvima, što navode iz Upravnog odbora.

S druge strane, doprinos u rješavanju nagomilanih problema daje i Vlada Tuzlanskog kantona koja je u godini na izmaku izdvojila skoro 11 miliona maraka.

“Mi smo dosad prebacili transfer početnih sredstava u iznosu od 500 hiljada KM za nabavku linearnog akceleratora, a nakon toga u budžetu smo predvidjeli i iznos od deset miliona KM vezano za nabavku zastarjele opreme. Pored toga, iz sredstava tekuće rezerve su odvojeni iznosi za popravku, odnosno izgradnju lifta u Klinici za interne bolesti te se nadamo da će i naredne vlade pokazati interes i želju za razvojem UKC-a Tuzla, kao krovne institucije kada je u pitanju zdravstvo TK,” navela je ministrica zdravstva TK Dajana Čolić.

S odlaskom kadra “umrle” su i metode

Univerzitetski klinički centar u Tuzli susreće se i sa problemima nedostatka adekvatnog medicinskog kadra, zbog čega se prekinulo i sa izvođenjem nekih od ranije uspostavljenih metoda.

“Nažalost, imali smo situaciju u kojoj je s odlaskom pojedinih ljekara što u penziju, ali i u druge ustanove, došlo do umiranja određenih procedura. To je nešto što je neprihvatljivo te po naredbi direktora mi više ne možemo uvesti nijednu proceduru ukoliko ne budu obučena najmanje dva ljekara. Možemo nabavljati opremu i imati najsavremenije aparate, ali edukacija mladih ljekara je na prvom mjestu. Sada prvi put u historiji UKC-a imamo fond sa 400 hiljada KM za kontinuiranu edukaciju medicinskog kadra,” kaže pomoćnik direktora za medicinske poslove UKC-a Tuzla Igor Hudić.

Uprkos milionskim dugovanjima, nedostatku opreme i kadra, menadžment tuzlanskog UKC-a ipak tvrdi da sve funkcionira besprijekorno.

“Proces pružanja zdravstvene zaštite svim pacijentima je kontinuiran i neometan. To funkcionira u najboljem redu jer je to prioritet svih nas. Ne želimo da zbog svih problema pacijenti steknu dojam da im neke usluge neće biti pružene”, kazao je Hudić.

Hudić: Obavili smo više od 15 transplantacija

U prilog tome je dodao da su liste čekanja već svedene na minimum te da je u ovoj zdravstvenoj ustanovi u toku godine obavljeno više od 15 transplantacija organa sa živog donora.

“Mi imamo problem sa kadaveričnim transplantacijama jer u ovoj godini nismo dobili nijedan pristanak porodice pacijenata kod kojih je utvrđena moždana smrt za eksplantaciju organa. Imamo spremne ekipe za ulazak u proces kadaverične transplantacije, ali problem je u odobrenjima porodice. Tu je možda i do nas jer ne radimo dovoljno u promociji kadaverične transplatancije,” tvrdi Hudić.

Menadžment tuzlanskog UKC-a do februara očekuje i završetak procesa petogodišnjeg akreditiranja.



Izvor
Klix.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button