Vijesti

Svjetski dan radija: Medij koji povezuje generacije

Medija koji nikada ne staje

Svjetski dan radija obilježava se 13. februara svake godine, u znak sjećanja na osnivanje Radija Ujedinjenih naroda (1946. godine) i kao potvrda važnosti ovog medija u promociji dijaloga, kulture i slobode izražavanja. UNESCO je ovaj dan ustanovio 2011. godine, ističući da je radio i dalje najpristupačniji medij širom svijeta, posebno u zajednicama s ograničenim resursima.


Kako je radio postao globalni fenomen?

Tehnološki temelji radija sežu u 19. vijek, zahvaljujući otkriću elektromagnetnih valova (Heinrich Hertz) i revolucionarnim eksperimentima Nikole Tesle i Guglielma Marconija. Dok je Tesla razvio teoriju bežične komunikacije, Marconi je 1901. godine uspio prenijeti signal preko Atlantika. Prva javna radio stanica, KDKA u Pittsburghu (SAD), počela je s radom 1920. godine, označivši početak ere masovne komunikacije.

Kroz 1920-e i 1930-e, radio je postao središte porodičnog života – širio je vijesti, muziku, sportske prijenose i čak edukativne programe. Tokom Drugog svjetskog rata, radio je bio ključan za informisanje i moral, dok je u mirnodopsko doba omogućio globalnu popularizaciju rock’n’rolla, političkih debata i kulture.


Radio Kameleon: Glas koji je osvojio BiH

Radio Kameleon, osnovan 26. decembra 1992. godine, jedan je od pionira privatnog radija u Bosni i Hercegovini. Od samog početka, postao je prepoznatljiv po modernom, dinamičnom i inkluzivnom programu koji prati puls društva. Danas, sa 9 predajnika i signalom koji pokriva 1,5 miliona ljudi, Kameleon je postao neizostavan dio svakodnevice u šest kantona i regija.


Program koji “mijenja boje”, ali ne i vrijednosti

Kameleon je sinonim za muzičku raznolikost (od ex-YU klasika do globalnih hitova), brze informacije s lokalnog terena i interaktivnu zabavu. Evo šta ga čini posebnim:

  • 24-satno emitovanje: Bez pauze od 1992. godine, Kameleon prati sve važne trenutke u BiH.
  • Zajednica na prvom mjestu: Humanitarne akcije, podrška mladim talentima i saradnja s nevladinim sektorom.
  • Glas svih generacija: Program balansira između nostalgije i trendova – od retro večeri do podcastova za mlade.

“Naš radio je kao kameleon – prilagođava se vremenu, ali uvijek ostaje vjeran sebi.”


Zašto radio? Jer je više od medija – to je prijatelj

Iako društvene mreže i streaming platforme dominiraju, radio ima tri prednosti koje ga čine besmrtnim:

  1. Dostupnost: Radio prijemnik košta manje od mobilnog telefona.
  2. Trenutnost: U krizama, poput prirodnih katastrofa, radio prvi šalje upozorenja.
  3. Autentičnost: Voditelji postaju dio svakodnevice – njihovi glasovi prate nas na poslu, u autu ili dok spremamo kafu.

Svjetski dan radija + Kameleon = Ljubav prema zvuku

Dok Svjetski dan radija slavi medij, Radio Kameleon slavi svoje slušaoce. Ova stanica dokaz je da radio nije samo tehnologija, već most između ljudi. Kroz 33 godine, Kameleon je postao dio identiteta BiH – glas koji širi nadu, optimizam i zajedništvo, bez obzira na geografske ili društvene granice.

Sretan Svjetski dan radija svima koji znaju da je dobar program uvijek “na frekvenciji”!

Možda će Vas zanimati i: