Biznis

Sve radnice bilećkog Trendetksa dobile otkaz: Otpuštene jer su digle glas










“Dobila sam otkaz među 10 prvih radnica zbog neispunjenja norme, koju većina nije ni mogla ispuniti koliko je bila visoka. Naših preostalih sedamdesetak koleginica je dobilo otkaz nakon nas samo zato što su se solidarisale s nama, ali i zato što smo prvi put svi digli glas o previsokim normama i niskim zaradama”, tvrdi Snežana Gaćinović, bivša radnica bilećkih pogona tekstilne firme “Trendteks”, čije je sjedište u opštini Doboj Jug.

Ona je otkaz dobila još prije nekoliko dana, a rješenje o prestanku radnog odnosa dobili su i ostali radnici bilećkih pogona “Trendteksa”, pa je praktično od juče stavljen ključ u bravu ove firme.

Gaćinovićeva dodaje da su otkazi za desetak radnica inicirali otkaze svim drugim radnicama i da ni same radnice nisu mogle ni sanjati da će ta protestna obustava pokrenuti ovakvu lavinu da se firma zatvori, iako je posla bilo.

Kaže da su žene u bilećkom “Trendteksu” pristajale na sve uslove rada, koji su išli čak i do poniženja, jer je konkretno ona primala na ruke 200 do 300 maraka, iako joj je izvod iz Poreske uprave pokazivao platu od oko 480 maraka, a na fabričkim papirima je bio minimalac, što joj je onemogućavalo da prima dječji dodatak.

“I sve to bi se prevazišlo. Radili smo i produženo čak i do 12 sati na dan samo da roba bude isporučena na vrijeme, jer je teško iko mogao normu drugačije ispuniti osim produženog rada”, kaže ona.

Dodaje da ni sama ne zna šta će dalje i da je svoju radnu knjižicu već predala na berzu rada jer joj je, kako kaže, jasno da radnici ne mogu ostvariti svoja prava, ma koliko da su u pravu. Iako se, kako kažu, ne mogu pomiriti sa tom činjenicom, radnicama su ruke vezane jer niti imaju sindikalnu organizaciju preko koje bi tražile svoja radnička prava, niti znaju na koji način će se boriti s obzirom na to da su, prema njihovim tvrdnjama, ugovore potpisivale na mjesec dana kao sezonski, a ne radnici na neodređeno vrijeme sa ugovorima od najmanje tri mjeseca.

Ostale radnice koje su u utorak dolazile po rješenja o otkazu izbjegavale su kontakt sa novinarima koji su ih čekali na ulazu u firmu, pa su zgradu napuštale na sporedna vrata.

Zabrinutost za “Trendteks” i njegove radnice odmah je izrazio načelnik opštine Bileća Miljan Aleksić, koji je razgovarao sa poslovodstvom i predstavnicima nadležnih institucija i nakon toga novinarima izjavio da lokalna vlast ne može uticati na poslovanje ove privatne firme, ali da od ovih, najmodernijih tekstilnih pogona u BiH sigurno neće dići ruke, pa će, ako ne bude drugog rješenja, tražiti nove poslodavce.

“Ja sam im i prije pomagao i uvijek ću nastojati da pomognem koliko mogu, jer nije lako 80 radnika ostaviti na ulici”, kazao je Aleksić, sa kojim se složio i predsjednik SDS-a Bileća Goran Bošnjak. Otkazi rezultat “višemjesečnih problema” Direktorica pogona Suzana Tabaković potvrdila je za “Moju Hercegovinu” da su radnice poslate na biro, te objasnila da se rukovodstvo firme odlučilo na ovakav postupak zbog “višemjesečnih problema i nemogućnosti postizanja dogovora sa radnicama”. Ona je dodala da, iako su sve radnice dobile otkaz, bilećki pogon “Trendteksa” zvanično još nije ugašen, a šta će se u budućnosti dešavati odlučiće vlasnik ove firme.

 

 

Izvor: nezavisne novine



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button