Vijesti

Sve o maskama: Kako, kada i koliko ih nositi




Od početka pandemije medicinski stručnjaci ponavljaju da su maske, uz distancu i higijenu, primarna zaštita od koronavirusa. Ali one kod mnogih danas više predstavljaju modni detalj nego zaštitu.

Rok trajanja

– Problem je i u veličini pora na maskama i načinu na koji se nose na licu. Maska mora prilijegati uz lice i jedino tako ima funkciju zaštite. Hirurška maska više štiti onoga koji je nosi, ona može zaštititi do 50 posto od onoga što se udahne – pojašnjava prim. dr. Sead Jažić, šef Odsjeka za mikrobiološku dijagnostiku sarajevske Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš”.

Kada su u pitanju šivene, tekstilne maske, dr. Jažić kaže kako i kod njih kvalitet zavisi od toga koliki je promjer pora.

– One moraju biti gustoće najmanje kao hirurške maske pa da imaju efekt. Maske s filterima N95 funkcioniraju na principu omogućavanja nesmetanog udisanja zraka, odnosno da je protok zraka bolji, a da prilikom izdisaja zadržava čestice veličine virusa. Ona je najbolja za zaštitu. Ali maske imaju i ograničen rok trajanja, ne mogu se stalno nositi – upozorava Jažić.

I prof. dr. Zarema Obradović, predsjednica Sekcije epidemiologa FBiH, navodi kako hirurške maske moramo često mijenjati, svaka tri do četiri sata, a to s aspekta troškova nije beznačajno, posebno kada je u porodici više članova.

– Bitno je da maske budu od pamučnog, odnosno materijala koji se može prati na visokim temperaturama i da se mogu peglati – naglašava Obradović.

Ljudi često maske nose samo preko usta, ili čak oko vrata, zgloba ruke, lakta…

– Ako se maska stavi ispod nosa ili ako nije oblikovana u skladu s nosom, onda zrak prolazi kroz šupljine na ivici maske. Ako se maska često skida, nema nikakvu funkciju – navodi dr. Jažić.

Posebna kesica

Dr. Obradović savjetuje da je bolje masku odložiti u posebnu kesicu kada se ne koristi nego je držati oko vrata ili ruke.

– Nikada ne smijemo dirati dio koji dolazi na usta i nos, jer je tako kontaminiramo. Svako drugo nošenje maski izuzev preko nosa i usta ili u kesici, ako je ne koristite, jeste nehigijensko – ističe Obradović.

Izvor: Avaz.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button