BiHVijesti

Stevandić najavio zakon o imunitetu u RS-u kako bi se režim još više zaštitio










Predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić izjavio je da će pokrenuti usvajanje zakona o imunitetu s ciljem da se zaštite sve institucije koje u praksi sprovode usvojene odluke u NSRS-u.

Stevandić smatra da se uvođenjem zakona o imunitetu nikada više neće moći voditi sudski procesi protiv zvaničnika, kao što se trenutno sudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, zato što je, kaže Stevandić, radeći svoj posao izvršavao odluke Narodne skupštine RS-a.

Prvi čovjek entitetske skupštine kaže da je zakon o imunitetu ukinuo nekadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown. No dosjetljivi Stevandić dodaje “kako nije napisao da ga RS ne može ponovo donijeti”.

Možda će Vas zanimati i:

“Јa sam završio prijedlog. Da napravimo zakon o imunitetu i da oni koji provode odluke budu zaštićeni. Da imaju imunitet kao i mi poslanici. Pitam da li je normalno da ja i svi poslanici imamo imunitet, a predsjednik Republike Srpske i direktor Službenog glasnika nemaju. Mi ćemo sada pripremiti zakon o imunitetu i izglasati ga u NSRS. I imat će imunitet i oni koji sprovode odluke. I tako će biti zaštićeni svi, a i predsjednik Milorad Dodik, jer može biti još procesa protiv njega. To smo ranije propustili i to nam je sada ‘rupa’,” rekao je Stevandić u emisiji Telering.

Podsjetit ćemo da je nekadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown 10. oktobra 2002. godine donio paket odluka kojima se pooštravaju odredbe koje uređuju pitanje imuniteta javnih dužnosnika i smanjuje broj nositelja javnih funkcija koji se mogu pozvati na ovu privilegiju.

“Konačan cilj koji se želi postići jeste usklađivanje odredbi o imunitetu s odredbama Ustava BiH i uređenje političkog prostora u BiH,” navedeno je tada.

Tim izmjenama ukinulo se davanje imuniteta izuzetno velikom broju nositelja javnih funkcija koji su se mogli pozvati na imunitet zbog krivičnih djela kao i prekršaja na temelju ranijih odredbi o imunitetu. Imunitet se zadržava samo za članove parlamenta na svim razinama u cilju osiguranja neovisnog djelovanja i izjašnjavanja u okviru njihovih dužnosti. Tada je, u sklopu ovog paketa, značajno ojačana i uloga sudova.

“Novim odredbama se ukida obustava krivičnih i parničnih postupaka u slučaju da se osoba optužena za nezakonite radnje pozove na imunitet,” navedeno je prije 21 godine.



Izvor
Klix.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button