Svi koji su jednom probali skijanje pouzadno tvrde da izaziva ovisnost. Bilo da ste početnik ili profesionalac, skijališta nude ponešto za svakoga.
Skijališta u Austriji, Italiji i drugim susjednim zemljama otvaraju se u valovima, do ludnice skijaškog tjedna ima sve manje vremena, brzo će doći te se na vrijeme treba pripremiti.
Uživanje u kuhanom vinu ili toplom čaju s pogledom na planinu i snijeg jamči osjećaj ugode dok skijaške staze zadovoljavaju amaterske i iskusne skijaške potrebe zbog čega svake godine sve veći broj Hrvata odlazi na skijališta diljem susjednih zemalja.
Na što treba paziti prilikom skijanja, kako odabrati stazu i što je potrebno od opreme, moći ćete pronaći ovdje.
Pod skijaškom se opremom u prvom planu podrazumijevaju:
- skije
- skijaške cipele (pancerice)
- skijaški štapovi
Skije se biraju sukladno stupnju znanja skijaša i željenom načinu skijanja, pri čemu je jedna od najvažnijih stvari prilikom odabira radijus skije.
Skijaške cipele (pancerice) u pravilu uzimaju broj veće od broja stopala, a postavljaju se na skiju putem skijaškog veza koji se modificira sukladno veličini pancerice.
S obzirom na to kako je naša noga tijekom skijanja cijelo vrijeme u pancerici, preporučljivo je da skijaš odabere udobnu i funkcionalnu pancericu u kojoj će noga moći “disati” te ugodno savladavati skijaške izazove. Za skijaše početnike (kao i djecu) najčešće se kao najbolja praksa pokazuje iznajmljivanje skijaške opreme dok ne dođu do onog stupnja znanja kada si opremu biraju sukladno njihovom načinu skijanja.
Također savjetuje da nakon skijaškoga dana pancerice ostavite na toplom mjestu i ugrijate ih kako bi ujutro bile tople i fleksibilne za novi skijaški dan.
U skijašku se opremu ubraja i skijaško odijelo, kapa, kaciga, rukavice te zaštitne naočale, ali i termo odjeća koja se nosi ispod odijela, zaštitna marama za lice tijekom niskih temperatura te zaštitna krema na lice kod jake sunčeve svjetlosti kako se s odmora ne biste vratili neželjeno preplanuli.
Kod učenja skijanja, kao i u slučaju svake druge tjelesne aktivnosti – nema pravila
Metode poduke variraju sukladno publici, pa dok će tako odraslim polaznicima škole skijanja biti predočeno više teorije, djeci će sve biti prikazivano kroz igru, no, cilj je u oba slučaja isti.
Skijanje je jedna pozitivno “zarazna” i zdrava sportska aktivnost u kojoj mogu uživati svi uzrasti, no, pritom je važno u svakom trenutku poštivati planinu, vremenske uvjete, kao i pridržavati se sigurnosnih pravila i standarda. Skijaš u svakom trenutku mora biti svjestan vlastitih granica prilikom skijanja i ne dovoditi se u situaciju gubitka kontrole kako ne bi ugrozio sebe, ali ni druge skijaše. Jedino na taj način skijanje svim krotiteljima snježno-bijelih padina može biti ugodna aktivnost i iznova postajati prekrasna uspomena koja će ih iz godine u godinu tjerati da ju ponove.
Izvor: 24sata.hr