Valter Tuzlanski

Šokantni detalji maloljetničkih brakova u BiH: Majka prodala kćer za 3.000 KM, otac za rakiju




Maloljetnički brakovi u Bosni i Hercegovini postali su ozbiljan društveni problem, koji je odavno prevazišao okvire romske zajednice, rečeno je na okruglom stolu o ovoj temi koji je danas u Tuzli organizirala Misija OSCE-a.

Više je od stotinu brakova s ​​djecom, pokazuju podaci romskih udruga. Ima slučajeva da su oba partnera maloljetna, a ima i slučajeva da je jedan od partnera punoljetan. Šokantni detalji pokazuju da se djeca prodaju u brak radi bijede.

“Znam za slučajeve da je dijete prodato za 3.000 KM, da je majka kćer dala za ovcu ili otac kćerku za litar rakije. Katastrofa je ovo što se dešava”, rekla je Indira Bajramović iz Udruženja Romkinja “Bolja Budućnost”. Ova djeca nailaze na probleme i nakon braka, objašnjava Bajramović.

“Naravno, kada dođe u zajednicu čeka je ono što bi odrasla žena trebala raditi, ona se brine o svemu, rano postaje majka, nisu obrazovane, nisu konkurentne na tržištu rada. U biti, toj djeci uskraćujemo djetinjstvo“, dodaje naš sugovornik. Osim u romskoj zajednici, sličnih slučajeva ima iu drugima. I ne prodaju se samo djevojčice, nego i dječaci.

“Imali smo jednu prijavu protiv roditelja koji je dopustio maloljetnički brak. Presuda je bila osuđujuća i zatvorska. Drugo iskustvo je da smo kroz neke druge slučajeve, socijalne pomoći, uspjeli zaključiti i otkriti da se radi o maloljetničkom braku i onda djelujemo u saradnji s policijom”, rekla je Amira Hodžić, Centar za socijalni rad Lukavac.

Puno je dojava da će se maloljetnički brak sklopiti, pa centri za socijalni rad zajedno s policijom sprječavaju takve pojave. Iako je Zakon jasan, još uvijek ima slučajeva prodaje djece radi braka.

“Uglavnom se radi o siromašnim zajednicama ili zajednicama koje žive na rubu ili onima koje su na neki način diskriminirane koje nisu integrirane u društvo itd. Takve stvari prolaze ispod radara jer socijalne i pravne službe nisu u stanju ili ne znaju da se to događa, pa ne reagiraju”, kaže Samir Arnaut, iz Misije OSCE-a u BiH.

Statistički podaci o ovom problemu su minorni, pogotovo ako se uzme u obzir da su prisilni dječji brakovi povezani s trgovinom ljudima i drugim oblicima iskorištavanja djece.

Možda će Vas zanimati i: