Zanimljivosti i zabava

Snimci iz svemira otkrili kako su egipatske piramide zidane




Danas su najčuvenije piramide u Egiptu okružene pustinjom, a nekada tu je prolazio rukavac Nila koji je Egipćanima olakšavao izgradnju ovih monumentalnih građevina

Analizom satelitskih snimaka otkriveno je da u vrijeme kada su stari Egipćani gradili piramide u Gizi postojao rukavac rijeke Nil koji je tekao u blizini mjesta izgradnje piramida i da je vodostaj bio dosta visok, piše IFL Science. Egipatske piramide predstavljaju jedno od sedam svjetskih čuda starog svijeta i smatraju se najvećim spomenikom i najspektakularnijim dostignućima staroegipatske civilizacije.

Većina ih je sagrađena u periodu starog i srednjeg kraljevstva. Od svih piramida najpoznatije su tri velike piramide iz Gize. Te piramide su izgradili faraoni Keops, Kefren i Mikerin između 2550. i 2490. godine prije nove ere.

Najveća je Keopsova piramida čija visina iznosi 146 metara. Za izgradnju ove piramide upotrebljeno je oko 2,3 miliona granitnih blokova čija je težina iznosila od 2,5 do 15 tona. Piramide iz Gize su tokom istorije izazivale pažnju zbog svoje monumentalnosti i načina izgradnje. Često se vodila polemika o metodama koje su korišćene pri njihovoj izgradnji, a jedno od najzanimljivijih pitanja je bilo vezano za transport ogromnih kamenih blokova koji su dopremani sa udaljenih lokacija. Poznato je da je ovakav tovar mogao na veliku daljinu biti prevožen splavovima ili brodovima niz Nil. Međutim od Nila do mjesta izgradnje piramida takođe postoji dobar dio kopna preko koga je trebalo prevesti blokove.

Ili, možda nije?

Doktorka Eman Goneim je pregledala brojne satelitske snimke ovog regiona i utvrdila da je kroz Gizu nekada proticao ogranak Nila uz koji je nanizano čitavih 38 piramida, uključujući i tri velike piramide.

U intervju za IFL Science Goneimova kaže da je ovaj ogranak bio veoma velik i širok, na pojedinim mjestima i do pola kilometra, što je otprilike širina današnjeg Nila, tako da to nije bio mali, već veoma veliki ogranak Nila.

Danas je ovaj davno presušeni rukavac koji je išao od Gize do Fajuma nazvan Ahramatski ogranak.

– Inicijalnim pregledima nismo u stanju da utvrdimo da li je ovaj ogranak bio plovan, mada način na koji su arheološki objekti načičkani, tik uz obalu, i ponašali su se kao drevne luke nam ukazuje da jeste. Ispitivanje sastava zemljišta nekadašnjeg rijčnog korita bi trebalo da razjasni da li je put bio plovan u period izgradnje piramida – naglašava ona.

Istraživači će u bliskoj budućnosti otkriti ne samo tajnu izgradnje piramida, već bi mogli otkriti i dijelove drevnih naselja koji su davno napušteni i izgubljeni u prirodnoj migraciji Nila.

Geolozi i arheolozi će imati pune ruke posla kako bi stvorili novu sliku starog Egipta.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button