
Samostalni sindikat kontrolora letenja Slovenije (SSKL) izrazio je duboku zabrinutost zbog ozbiljne prijetnje kontinuitetu pružanja usluga kontrole zračnog prometa unutar, iznad i prema Bosni i Hercegovini, te je pozvao nadležne institucije u BiH da hitno reaguju i riješe aktuelnu krizu.
Kako navode, upoznati su sa činjenicom da je 21. marta 2025. godine Eurocontrolu dostavljena odluka o izvršenju, koja je uzrokovala trenutno financijsko zagušenje Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Ova odluka, koja nalaže potpunu obustavu svih uplata po osnovu ruta, direktno je povezana sa arbitražnim procesom pred ICSID-om (Viaduct d.o.o. Portorož protiv BiH), a budući da ti prihodi čine oko 90% budžeta BHANSA-e, agencija se sada nalazi na rubu operativnog kolapsa.
“Iako vjerujemo da poduzimate sve moguće korake ka rješavanju situacije, želimo skrenuti pažnju i na ljudsku dimenziju problema, uključujući potencijalne sigurnosne i prometne posljedice, te ukazati na hitnu potrebu za održivim rješenjem”, navodi se u saopćenju koje je potpisao predsjednik sindikata, Robert Štauber.
SSKL upozorava da bi prekid u pružanju usluga nad Bosnom i Hercegovinom mogao imati ozbiljan uticaj na cjelokupan zračni promet u jugoistočnoj Evropi, uključujući i Sloveniju, čiji su zračni koridori već opterećeni povećanim prometom zbog rata u Ukrajini.
Pored logističkih i operativnih izazova, situacija stvara dodatni psihološki i profesionalni pritisak na kontrolore letenja i ostale zaposlenike BHANSA-e. “Ukoliko se ne pronađe hitno rješenje koje bi omogućilo nastavak rada pod sadašnjim ili dogovorenim uvjetima, postoji rizik od povećane finansijske nesigurnosti i stresa među radnicima, što može direktno uticati na sigurnost zračnog prometa”, naglašavaju iz SSKL-a.
Dodaju i da bi eventualna obustava saobraćaja zahtijevala preusmjeravanje letova preko susjednih zračnih prostora, dodatno opterećujući države u regiji – uključujući Sloveniju – i potencijalno izazivajući velike operativne poremećaje, kašnjenja i značajne gubitke za aviokompanije i korisnike.
Sindikat ističe kako je neophodno da se hitno poduzmu odlučne i vanredne mjere kako bi se situacija stabilizovala, te naglašava da kontrolori letenja i osoblje BHANSA-e ne smiju snositi posljedice finansijskog spora s kojim nisu povezani.
“Pozivamo nadležne institucije Bosne i Hercegovine da hitno reaguju i obezbijede rješenje koje će omogućiti nastavak pružanja sigurnih i efikasnih usluga kontrole letenja, uz zaštitu prava i dostojanstva zaposlenih”, zaključuje se u saopćenju slovenskog sindikata.
Na kraju poručuju da se ne radi samo o interesu BiH, već o očuvanju sigurnosti i stabilnosti evropskog zračnog saobraćaja – posebno u državama regiona poput Hrvatske, Srbije, Sjeverne Makedonije i Slovenije, uoči početka intenzivne ljetne sezone.