O dolasku vakcina i tome kada će početi vakcinacija protiv COVID-19 u BiH se tek špekuliše, nadležni kažu krajem ovog, početkom idućeg mjeseca.
Dok susjedna Srbija i Hrvatska uveliko provode proces imunizacije, u našu zemlju tek stiže manja količina, između pet do deset hiljada Fajzerovih vakcina. A kada ih i dočekamo vakcinisani će biti prioriteti, odnosno zdravstveno osoblje koje je u direktnom kontaktu sa pacijentima. Sa imunizacijom nismo zakasnili, tvrde iz federalnih zavoda za zdravstveno osiguranje. Za početak ovog procesa dogovorili su proces distribucije.
“Distribucija do FZZJZ bi trebala biti u organizaciji Ministarstva civilnih poslova, kada FZZJZ preuzme cjepivo ono će ga distribuirati do županijskih zavoda, a županijski zavodi će onda preuzeti distribuciju do zdravstvenih ustanova”, kaže direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Davor Pehar.
U prostorijama ZZJZ u Mostaru postoji frižider za skladištenje, gdje će se čuvati vakcine dok ne počne distribucija na terenu. Očekuje se da Evropska medicinska agencija do kraja mjeseca da dozvolu i za druge vakcine.
“Prije svega za AstraZeneku i još jedan proizvođač Džonson i Džonson će dati svoje rezultate iz treće kliničke faze, tako da će se već u prvom kvartalu ove godine očekujemo i druge licencirane proizvođače od strane EMA čime će sigurno sam proces nabavke i distribucije zapravo ići bolje”, ističe epidemiolog Sanin Musa.
Direktori kantonalnih zavoda su spremni na prijem vakcina, ali i vakcinisanje osoblja.
“Mi možemo govoriti o 70 do 80 posto zdravstvenih radnika da je iskazalo interes, uključujući i privatne zdravstvene radnike”, kaže Aida Pilav, predsjednica Kriznog štaba Kantona Sarajevo.
“To su oni koji su najviše izloženi samom riziku, idemo dakle u Kovid odjele, infektivni odjel, intenzivnu njegu, Kovid ambulante. Tu su zdravstveni radnici koji su najviše izloženi, prva tura njima, a to će biti prilika i da pratimo efekte cijepljenja”, naglašava Sead Karakaš iz Zavoda za javno zdravstvo SBK-a.
Nabavka vakcina u Republici Srpskoj se odvija na dva fronta, putem “Kovaks” mehanizma i nabavkom ruske vakcine “Sputnjik”.
“Svaka vakcina je bezbjedna, kvalitetna i efikasna kada dođe u samu upotrebu i mora imati odgovarajuće sertifikate koje je potrebno da ima. Biće dobrovoljna, svaki građanin koji se bude vakcinisao podnijeće zahtjev za vakcinaciju”, ističe ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić.
“Trenutno na tržištu imamo vakcine koje se čuvaju na tri različita temperaturna režima.. Zahtijevaće specifičnost kada je pitanju proces nabavke”, kaže direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković.
Od direktne nabavke vakcina od proizvođača koja bi olakšala sam proces, još ništa. Koče je Zakon o lijekovima i Zakon o javnim nabavkama. Ovu odluku Parlamenta BiH treba da razmatra Vijeće ministara BiH, a tek nakon toga ministarstvo civilnih poslova, uz pribavljene saglasnosti entiteta i Brčko ditrikta, može pokretati bilo kakve aktivnosti.