BiHTuzlaU fokusu

Senad Salkić: Zagađenje vazduha koje prouzrokuje TE Tuzla biće smanjeno na minimum nakon izgradnje Bloka 7










Na nedavno održanoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH odgođeno je glasanje o kreditiranju izgradnje Bloka 7, a na današnjoj sjednici će biti donesena konačna odluka o kreditiranju ovog velikog projekta.

Mnogi od zastupnika su izrazili bojazan kako za ovaj projekat treba dosta novca, ali je oko njega i dalje mnogo nepoznanica. Time su opravdali negodovanje oko kreditiranja i samo odgađanje donošenja konačne odluke.

Možda će Vas zanimati i:

Danas će biti donesena sporna odluka. Možemo reći da je danas “dan D” za projekat koji je ujedno i najveća poslijeratna investicija u našoj zemlji. Tim povodom, razgovarali smo sa generalnim direktorom za kapitalne investicije EP BiH, Senadom Salkićem.

Blok 7 je nešto bez čega BiH ne može i to ne govorim samo o EP BiH, nego o kompletnom energetskom sistemu naše države, koji nema alternativu kada je ovaj projekat u pitanju. Radi se o zamjenskom bloku koji će svojim ulaskom postepeno zamijeniti one blokove koji do 2023. godine izlaze iz pogona, a to su blokovi 3, 4 i 5 tuzlanske termoelektrane. Mi ćemo na mreži imati jedan novi, savremeni, tehničko-tehnološki blok, sa proizvodnjom električne energije u potpunosti u okvirima ekoloških performansi i normi koje zahtijeva EU i legislativa BiH. Ovaj blok će omogućiti dugoročno snadbijevanje dovoljnim količinama cjenovno prihvatljive, električne energije za industriju i domaćinstva u BiH“, objašnjava Salkić značaj izgradnje Bloka 7 te dodaje da se “radi o kogeneracijskom bloku, koji će u narednom periodu vršiti grijanje Grada Tuzle, Lukavca i u perspektivi, Živinica budući da se prema tamo gradi vrelovod, te o bloku koji će proizvoditi ekološki kvalitetniju električnu energiju iz manjih količina uglja.”

Zanimalo nas je, svakako, mišljenje jednog od direktora EP BiH o spornim izvještajima Energetske zajednice koji su doveli do previranja oko odluke o kreditiranju među federalnim parlamentarcima.

Pogrešna je percepcija naše javnosti da se radi o izvještajima Energetske zajednice. Riječ je o Sekretarijatu, znači, jednom organu Energetske zajednice. Gospodin Kopač je tu malo izašao iz okvira svojih ingerencija, kada govorimo o načinu komunikacije prema našim parlamentarcima i političkim partijama. Time je doveo do zabune za kojom, realno, nije bilo potrebe. Niti EP, niti nadležna ministarstva koja su radila na izdavanju dozvola za izgradnju Bloka 7, nisu prekršili niti jednu zakonsku odredbu ni naše zemlje, ni europskih tekovina na koje se ovaj projekat oslanja. Tu se sada spori 80% kredita, za koje je dozvoljeno da bude pokriveno državnom garancijom, ali tu postoji niz kolaterala koje Sekretarijat nije uzeo u obzir kada je izlazio sa jednim ovakvim saopštenjem“, rekao je Salkić za Kameleon.

Uzimajući u obzir sve okolnosti i sve urađeno do sada, federalni Parlament će na današnjoj sjednici donijeti odluku, za koju Salkić smatra da bi trebala biti pozitivna, u korist izgradnje Bloka 7.

Duboko sam uvjeren i izražavam svoju nadu da će danas postojati razumijevanje za veličinu i značaj ovog projekta i da će postojati političko jedinstvo da ova odluka bude donesena jednoglasno u Parlamentu”, iskren je Salkić.

Po kuloarima su se tokom grejne sezone mogli čuti komentari poput “Bolje da riješe probleme koji dovode do zagađenosti, nego da grade novi blok”. Zapravo, baš Blok 7 bi mogao biti to rješenje koje je Tuzli i okolini prijeko potrebno,

“Blok 7 koji će zamijeniti postojeće blokove ispunjava najstrožije norme emisija koje propisuje europska direktiva, a koje su nešto strožije od onih koje propisuje legislativa BiH. U posljednje vrijeme je sporna emisija sumpora, a nakon izgradnje Bloka 7 će se ona spustiti ispod 150 miligrama po metru kubnom, što je smanjenje za 6000 puta u odnosu na trenutno stanje. Biće to bazni energetski objekat, potpuno ekološki prihvatljiv  i povoljan za okruženje“, rekao je Salkić i obećao da će nakon izgradnje Bloka 7 biti riješen dio probelma zagađenja koji prouzrokuje TE Tuzla. 

Razgovarala: Damira Ibranović



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button