Seizmolozi u BiH su optimistični, slaganje tla dovest će do novih zemljotresa, no prognoziraju manje zemljotresa, bez razorne moći. Najtrusnije područje je i dalje Hercegovina, a za njom slijede banjalučka i tuzlanska regija.
Svaka tačka predstavlja jedan zemljotres od preko 4 Rihtera koji je potresao Hercegovinu u posljednjih sto godina. I jučerašnji od 5,4 stepena pratio je niz manjih.
“Već se ponavljaju, možemo očekivati oko Trebinja, oko Mostara, Širokog Brijega. Oko Čitluka, kod Livna. Cijela Hercegovina je u zoni opasnosti što se tiče te seizmike”, kazao je Ivan Brlek, seizmolog.
Nema seizmologa koji može reći kada će zemljotres tačno biti, ni koja će mu biti jačina, no prognoze seizmološkog centra federalnog hidrometeorološkog zavoda su optimistične.
“Prema našim podacima, dosadašnjem iskustvu, to znači da se ne bi trebalo očekivati neki ponovo jak zemljotres”, pojasnio je.
Seizmološka karta pokazuje da je pored Hercegovine najtrusnije područje Banjaluke, no skoro da ne postoji tlo u BiH koje nije podložno potresima.
“Mi se nalazimo na trusnom području koje pripada dinarskoj labilnoj zoni, i to je razlog što što se ovo dešava kao emanacija kretanja Afričke ploče prema Jadranskom moru, odnosno prema Evropazijskoj ploči”, pojasnio je Muriz Spahić, geograf.
Statistika seizmoloških zavoda pokazuje da BiH skoro svaki dan potrese zemljotres, u najvećem broju slučajeva malog inteziteta. Ne bismo se trebali plašiti tih prirodnih pojava, niti uznemiravati građanstvo, iz razloga što te prirodne pojave, one dolaze s vremena na vrijeme.