BiHU fokusu

Seizmolog Ivan Brlek za Radio Kameleon otkriva: Evo šta je uzrok učestalih zemljotresa













Zemljotres koji se dogodio u petak prema izvještaju Evropskog seizmološkog zavoda imao je epicentar zemljotresa jačine 4,7 stepeni po Rihteru na lokaciji šest kilometara od Mramora, na dubini od 10 kilometara.

Ovo je bio još jedan u nizu zemljotresa koji su posljednih mjesec i po zadesili područje Tuzlanskog kantona, ali ujedno i najjači od njih. U razgovoru sa Ivanom Brlekom, seizmologom u Centru za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda, saznali smo šta su to uzroci učestalih zemljotresa na području TK.

“Uzrok tome je pomjeranje tektonskih ploča i to je prirodan proces, bez utjecaja čovjeka ili vanjskih faktora. Inače, na tom području su se prije dvadeset-trideset godina, prema našoj evidenciji, dešavali zemljotresi, mnogi ljudi to zaborave. Npr. 1972. godine je bio prilično jak zemljotres na tom području koji je uzrokovao i materijalnu štetu.”, kazao je gospodin Brlek.

Prema njegovim riječima, sve je to prirodni proces: da bi se desio neki zemljotres potrebno je izvjesno vrijeme da se nakupi seizmička energija da bi se ona oslobodila prilikom zemljotresa.

“Mada u seizmologiji nema prognoza, ali prema nekim statističkim pokazateljima na tom području će vjerovatno doći do smirivanja jedno izvjesno vrijeme i onda će se ponoviti taj scenario sa zemljotresima u otprilike narednih dvadesetak godina.”, istakao je Brlek.

Sa čitateljima Radio Kameleona, ovaj stručnjak je podijelio i nekoliko savjeti za slučaj da se nađete u kući ili stanu kada se ponovo desi zemljotres.

“Najbolje je biti hladne glave, ne paničariti i pokušati se izvući iz objekta tj. sačekati dok prođe taj prvi udar zemljotresa iza štoka ili iza neke pregrade. Ne koristiti naravno lift, to je najopasnije. Recept je u suštini mirna glava da bude.”, zaključio je seizmolog Brlek.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button