PolitikaSvijet

Šef Wagnera nudio Ukrajini informacije o ruskim položajima

Krajem januara, dok su njegove plaćeničke snage masovno ginule u borbi za uništeni grad Bahmut, vlasnik Wagnera Jevgenij Prigožin uputio je Ukrajini neobičnu ponudu.

Prigožin je rekao da će, ako ukrajinski zapovjednici povuku svoje vojnike iz područja oko Bahmuta, predati Kijevu informacije o položajima ruskih trupa, koje bi Ukrajina mogla iskoristiti da ih napadne.

Tajna komunikacijska s Ukrajincima spominje se u dokumentima američkih obavještajaca

Prigožin je prenio prijedlog svojim kontaktima u ukrajinskoj vojno-obavještajnoj upravi, s kojima je održavao tajnu komunikaciju tokom rata, pokazuju dosad nepoznati dokumenti američkih obavještajnih službi koji su procurili na platformu za grupni chat Discord.

Russia-Ukraine war: What is the Wagner Group? - Vox

Prigožin je u javnom sukobu s ruskim vojnim zapovjednicima, za koje tvrdi da nisu uspjeli opremiti i opskrbiti njegove snage, vitalne za ratne napore Moskve. Ali on je također saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji bi Prigožinovu ponudu da zamijeni živote Wagnerovih boraca za ruske vojnike mogao smatrati izdajom, piše The Washington Post.

Dokument koji je procurio ne pojašnjava koje je položaje ruskih trupa Prigožin ponudio otkriti.

Kijev odbio Prigožinovu ponudu

Dva ukrajinska dužnosnika potvrdila su da je Prigožin nekoliko puta razgovarao s ukrajinskom obavještajnom upravom poznatom kao HUR. Jedan je dužnosnik rekao da je Prigožin više puta iznio ponudu u vezi s Bahmutom, ali da ju je Kijev odbio jer dužnosnici ne vjeruju Prigožinu i smatraju da bi njegovi prijedlozi mogli biti neiskreni. Jedan američki dužnosnik također je upozorio da u Washingtonu postoje slične sumnje o Prigožinovim namjerama.

Slobodna Dalmacija - Prigožin je bijesan, optužbe su nikad ozbiljnije:  'Napustili su položaje, svi su pobjegli!'

U nedavnom intervjuu za The Washington Post , ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nije želio potvrditi kontakte s Prigožinom: “Ovo je pitanje vojne obavještajne službe”. Ukrajinski čelnik također se usprotivio javnom objavljivanju povjerljivih informacija i rekao kako vjeruje da je curenje informacija išlo u korist Rusiji.

Prigožin je frustriran teškom borbom u Bahmutu

Ali nema rasprave o Prigožinovoj gorkoj frustraciji teškom borbom u Bahmutu. Žalio se, javno i privatno, da rusko Ministarstvo obrane nije njegovim borcima dalo streljivo i druge resurse koji su im potrebni za uspjeh. Bahmut, grad u istočnoj Ukrajini, bio je poprištem vjerojatno najkrvavijih borbi u ratu. Tijekom prošlih nekoliko mjeseci, u borbama na gradskim ulicama ukrajinske i ruske snage imale su velike gubitke.

Prigožin je obećao da će preuzeti kontrolu nad gradom do 9. maja, na vrijeme za proslavu ruskog Dana pobjede, a nedavno je javno zaprijetio da će povući svoje snage iz borbe.

Šef Wagnera je sve veći problem za rusko Ministarstvo obrane

Drugi dokumenti koji su procurili otkrivaju da se dužnosnici ruskog Ministarstva obrane privatno pitaju kako odgovoriti na Prigožinove kritike učinka vojske i njegove zahtjeve za više resursa, za koje su očito priznali da nisu nelegitimne pritužbe. Dokumenti također govore o borbi za moć između Prigožina i najviših dužnosnika, uključujući ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua.

Sergeja Šojgua

U tom napetom okruženju, Prigožin je održavao tajnu komunikaciju s ukrajinskom obavještajnom službom koja osim telefonskih poziva uključuje i osobne sastanke s časnicima HUR-a u neodređenoj zemlji u Africi, navodi se u jednom dokumentu. Wagnerove snage osiguravaju nekoliko vlada na tom kontinentu.

Američki obavještajni podaci pokazuju da Prigožin žali zbog velikih gubitaka njegovih snaga i poziva Ukrajinu da snažnije udari na ruske trupe.

Što je sve Prigožin rekao Ukrajincima?

Prema jednom dokumentu, Prigožin je rekao ukrajinskom obavještajnom časniku da ruska vojska ima problema sa zalihama streljiva. Savjetovao je ukrajinskim snagama da napadnu granicu Krima, koji je Rusija nezakonito anektirala, dok je moral ruske vojske bio nizak.

Izvješće se također pozivalo na druge obavještajne podatke, ističući da je Prigožin bio svjestan pada morala među Wagnerovim snagama i da su neki od njegovih boraca odbili naredbe za borbenim rasporedom u području Bahmuta pod jakom vatrom, iz straha da će pretrpjeti više gubitaka.

Tajni dokumenti: Šef Wagnera nudio Ukrajini informacije o ruskim položajima

U ratnim uvjetima nije neobično da suprotstavljene strane održavaju neki oblik komunikacije. A dokumenti ne otkrivaju Prigožinovu namjeru u razgovorima sa svojim bivšim neprijateljima u Ukrajini. U intervjuu je ukrajinski dužnosnik okarakterizirao kontakte u duhu “držati prijatelje blizu, a neprijatelje još bliže”.

Što o svemu tomu zna Kremlj?

Dokumenti također sugeriraju da Kijev sumnja ili možda zna da je Kremlj svjestan Prigožinove komunikacije s ukrajinskom obavještajnom službom, ako ne i njegovih tajnih pregovora oko Bahmuta.

Jedan dokument, temeljen na presretnutim komunikacijama, navodi da je šef ukrajinske vojne obavještajne službe Kirilo Budanov “očekivao da će Rusi iskoristiti pojedinosti Prigožinovih tajnih razgovora s HUR-om i njegovih sastanaka s njihovim časnicima u Africi kako bi ga natjerali da se predstavi kao ukrajinski agent”. Dokument ne precizira sumnja li Budanov da Moskva već zna da Prigožin razgovara s časnicima HUR-a.

Kada je obaviješten da dokumenti američkih obavještajnih službi otkrivaju njegovu komunikaciju s ukrajinskom obavještajnom službom, Prigožin je relativizirao cijelu situaciju.

“Da, naravno da mogu potvrditi ovu informaciju, nemamo što skrivati od stranih specijalnih službi. Budanov i ja smo još u Africi”, napisao je Prigožin u nedjelju putem svog Telegram kanala.

Izvor
index.hr

Možda će Vas zanimati i: