BiH

Dimnjačarka Dajana Đurić za Kameleon: Pripremajte se na vrijeme, ne ulazite u zimu začepljenih dimnjaka!

Brčanka Dajana Đurić, jedina je dimnjačarka u Bosni i Hercegovini. Još kao djevojčica upoznala se s visinom i dimnjačarstvom, a u tajne tog zanata uveo ju je njen otac koji se time profesionalno bavi skoro dvije decenije.

S niskim temperaturama, došlo je i mnogo problema u raznim segmentima. Zaledile su cijevi, poledile su ceste, začepili su se dimnjaci koji se nisu očistili i pripremili na vrijeme. Tim povodom, razgovarali smo s Dajanom, prezanimljivom djevojkom, unikatnom zbog njene velike ljubavi upravo prema- dimnjačarstvu.

Prije svega, zanimalo nas je, kako je to biti žena dimnjačar i koliko često ona obavlja taj, nimalo lagan, posao. 

“Lijep je ovo posao. Nedavno sam se zaposlila i mimo dimnjačarstva, ali vikend je predviđen za čišćenje dimnjaka. Od malih nogu sam navikla da živim za osmijehe djece, porodice i domaćinstva u kojeg ja uđem, tako da mi je to zaista prelijep osjećaj.”

Dajana se ovom poslu odlučila posvetiti kao 6-ogodišnjakinja, a četiri godine kasnije, ‘osvojila’ je prvi brčanski krov. Kako kaže, posla ima i potražnja je velika uvijek, u svako doba godine, bilo za pripremu dimnjaka za grijnu sezonu, čišćenje nakon nje ili za održavanje u sezoni.

Kada smo spomenuli zimu i čišćenje, tražili smo joj njen stručni savjet – kad je najbolje vrijeme za čišćenje dimnjaka i kad je to zapravo kod njih popunjen raspored?

“Tokom zime, malo je teže raditi ovaj posao. I na ovim minusima ima mnogo poziva za intervencije, jer su dimnjaci često nespremni u potpunosti i brzo se začepe. Ali, čistiti dimnjake je najbolje u proljeće. Tada se dimnjaci temeljno pripreme i u iduću zimu ćete ući mirno i bez straha od začepljivanja. Ali, mi radimo uvijek na održavanju i kotlova i dimnjaka, u svako doba godine”, rekla je Dajana, a mi se nadamo da će ovaj savjet iskoristiti svi oni koji misle da nikad nije kasno i da je penjanje na vrh objekta jednostavna stvar i u sred zime.

Vječito je pitanje : Donose li dimnjačari sreću?, pa smo i Dajanu pitali : Hvataju li se na ulici za dugme kad je sretnu?

“Hvataju, naročito muškarci. Ali za glavu, kad vide da djevojka nosi dimnjačarsko odijelo i obavlja tu vrstu posla”, rekla je, te dodala da pored nje, terenski posao dimnjačara ne obavlja više niti jedna žena u Bosni i Hercegovini.

Magistrica ekologije, donedavno se bavila isključivo dimnjačarstvom, no, nedavno je imala sreću da dobije posao.

“Zaposlila sam se u Pedagoškoj instituciji, kao referent za romska pitanja u obrazovanju, jer dolazim iz reda nacionalnih manjina, te sam, hvala Bogu, imala tu sreću da se zaposlim.”

Svaki dimnjačar ima posebne priče i anegdote s posla. Dajana kaže da ih je imala na pretek, toliko da bi i knjigu anegdota mogla napisati. Izdvojila nam je jednu, njoj najsmješniju.

“Jednom sam čistila dimnjačar i gospođa kod koje sam radila je rekla mom tati: ‘Kako vam je lijep ovaj momak, hajde da ga upoznam sa svojom kćerkom’. Kćerka joj je izašla, ja sva čađava, s cilindrom na glavi. Tražila je moj broj telefona i Facebook profil. Kada sam joj rekla broj i ime, izgubila se, sva poblijedila i pobjegla u kuću brže nego što je izašla”, ispričala nam je ova vedra i susretljiva djevojka simpatičnog i hrabrog hobija.

A vi, poslušajte šta vam savjetuje Dajana i na vrijeme pripremite svoje dimnjake, kako ne bi bilo problema tokom zime i kako dimnjačari ne bi morali da se penju po rizičnim krovovima. No, i ako dođe do problema – majstorica Dajana interveniše i rješava svaki problem!

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button