Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH je još 2009. godine donio zabranu uzgoja životinja zbog krzna, sa dugim prelaznim rokom do 2018. godine. Zgroženi informacijom da bi se u Bosni i Hercegovini zabrana uzgoja životinja zbog krzna mogla neosnovano i bez opravdanja odgoditi do čak 2028. godine, građani su se, unatoč kiši, u subotu okupili ispred Parlamentarne skupštine u Sarajevu tražeći obranu ove zakonske odredbe u ime velike većine naroda.
Učesnici protesta su se jasno i glasno usprotivili deranju životinja zbog krzna u Bosni i Hercegovini te podsjetili na javnu raspravu koja je izignorisana. Na velikim transparentima prolaznici su mogli pročitati poruke poput: “Molimo Dom naroda da podrži Zakon, životinje i volju naroda”, “10 godina čekanja je bilo dovoljno, zabrana treba stupiti 2018.”, “Protiv dodatnih 10 godina patnje životinja”, “BiH je protiv gušenja plinom, lomljenja vratova i elektrokucije zbog krzna” itd.
Preko 80 posto građana BiH i svi okupljeni iskreno vjeruju da će Dom naroda narednih dana podržati postojeći Zakon i stupanje na snagu zabrane uzgoja svih životinja radi krzna 2018. godine, bez ikakvih izmjena ili produljenja prijelaznog razdoblja. Na taj način, Bosna i Hercegovina bi se pridružile državama poput Hrvatske, Slovenije, Makedonije i Srbije koje su već glasno rekle NE uzgoju životinja zbog krzna.
Životinje koje se uzgajaju zbog krzna žive u mizernim uvjetima, zatočene u prljave i natrpane žičane kaveze. Bolesti, povrede i teški psihološki stres vladaju na farmama, a životinje završavaju svoj život ubijene gušenjem plinom, strujnim udarima, lomljenjem vratova ili pak guranjem usijanih željeznih šipki u njihove anuse.
Danas obilujemo kvalitetnim, ekološki i ekonomski znatno prihvatljivijim materijalima koji su puno privlačniji i griju bolje od životinjskih. Ubijanje životinja zbog oblačenja i luksuza nema opravdanja i došlo je vrijeme kada nije dovoljno odbaciti odjevne predmete koje sadrže životinjsko krzno već je potrebno osuditi ubijanje životinja zbog krzna u potpunosti.
Podršku zakonu, životinjama i narodu BiH dale su i udruge iz inozemstva: internacionalno udruženje Fur Free Alliance, švedsko udruženje Djurens Ratt, norveška organizacija NOAH i ostali.