Bosna i Hercegovina je jedina europska zemlja koja nije uvela digitalno emitiranje televizijskog signala a postavljeni rok je probijen još 2015., navedeno je danas na okruglom stolu “Prelazak s analognog na digitalno zemaljsko emitiranje – kako dalje?” u Sarajevu.
Direktor Regulatorne agencije za komunikacije BiH Predrag Kovač rekao je da pokušavaju oživjeti taj proces i privesti ga kraju, za šta, priznaje, da je prilično optimistična izjava.
“Multipleks A i B su u nadležnosti javnih servisa i duže od godinu dana nema pomaka na formiranju operatora koji će upravljati multipleksom u BiH i kojem bi RAK dao dozvolu za početak digitalnog emitiranja”, dodao je Kovač.
Pojasnio je da je u Strategiji za digitalizaciju koja je usvojena u BiH navedeno da najmanje šest mjeseci prije gašenja analognog signala RAK treba raspisati konkurs za dodjelu multipleksa C operateru, u čemu vidi mogućnost da komercijalne televizije ne trpe zastoj koji sada postoji.
Pomoćnik ministra prometa i komunikacija BiH Vlatko Drmić naveo je da je Ministarstvo zajedno s javnim servisima pokrenulo proces javne nabavke opreme za digitalizaciju, ali problem predstavljaju žalbe koje su uložene.
Precizirao je da su multipleks A i B namijenjeni i za javne i za komercijalne servise, te da su prošireni njihovi kapaciteti na ukupno 32 kanala što ostavlja 29 kanala za komercijalne televizije.
“Problem predstavlja uspostavljanje cjenovnika koji je odbor sistema dostavio RAK-u na davanje saglasnosti, što se još nije desilo”, kazao je Drmić.
Generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović naglasio je da je ta kuća potpuno opredijeljena da što prije bude uspostavljen mrežni oparater na način kako to predviđaju odluke Vijeća ministara BiH i RAK-a, te daBHRT ni na koji način nije kočničar tog procesa.
Izvor: radiosarajevo