BiH

Ramić: Marš mira je opomena i garant sjećanja na žrtve genocida (FOTO)







Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić obišao je danas trasu Marša mira koji kreće 8. jula iz Nezuka.

Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica cijelu godinu radi na projektima sanacije puteva na trasi Marša mira, ali i kroz druge aktivnosti doprinosi poboljšanju organizacije ovog događaja koji prethodi dženazi u Potočarima.

Možda će Vas zanimati i:

– Sanirali smo puteve na relacijama Jošanica-Redžići, Parlog-Dovište, Kajtazi-Krajinovići, Potkruške-Rahunići, Prokop-Kamenica, Ćetino Brdo-Kulina, privodimo kraju sanaciju na relaciji Nezuk-Debeljak i Nezuk-Crne Stijene-Baljovica. Sve su to rute od značaja za Marš mira, kako logistički tako i kao putevi koji su dijelom službene trase. Imali smo dobru saradnju s lokalnim zajednicama i urađen je dobar posao. Danas smo s UNDP-om razgovarali o realiziranim i budućim zajedničkim projektima. Važne aktivnosti su pred nama, vidimo koliko znači spajanje putnim pravcem povratničkih naselja Kamenica i Jošanica, to je samo poruka da moramo u ovom teškom mjesecu julu – sjećajući se svih žrtava genocida, razmišljati i raditi kako bi hrabrim povratnicima, djeci onih koji su ubijeni, svima koji tek dolaze – stvorili uvjete za dostojanstven život – poručio je ministar Ramić.

Pored puteva, uz podršku UNDP-a, na rijeci Drinjači sa velikom radošću stanovnika mjesta Glodi, ali i svih učesnika “Marša mira 2017”  izgrađen je most koji će povezati put Kamenica – Glodi – Udrč.

Ministar Ramić ovim putem pohvalio je rad Organizacionog odbora na pripremi obilježavanja godišnjice genocida i dženaze u Potočarima, ali i na svim pratećim aktivnostima. Posebno je izrazio zahvalnost brojnim volonterima, ljudima koji iz godine u godinu svojim doprinosom čine da genocid, žrtve genocida i taj prostor ne budu zaboravljeni.

– Nadam se da ćemo nastaviti raditi na poboljšanju uvjeta na trasi Marša mira, već smo započeli projekat Aleje sjećanja na žrtve genocida. Kada, ako Bog da, pronađemo sve nestale, te otklanjamo i posljednju dženazu u Potočarima, moramo učiniti sve da Srebrenica ne bude zaboravljena. Zato činimo sve da kroz Marš mira, obrazovanje novih generacija i rad s međunarodnim i domaćim partnerima ostavimo trag i sačuvamo sjećanje na genocid – zaključio je ministar Ramić.

Organizatori i raniji učesnici Marša mira smatraju da su uvjeti za organizaciju ovogodišnjeg marša na znatno većem nivou nego ranijih godina. U sklopu posebnog programa Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica je osiguralo podršku za markaciju puta, vodiče i razvojnu mobilnu aplikaciju koja će biti od velike pomoći za međunarodne učesnike kao i one koji ne poznaju teren, saopćeno je iz Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button