BiHSvijetZanimljivosti i zabava

Priča Selme porijeklom iz BiH koja se skrasila u Keniji

Nije bilo lako ostaviti sve iza sebe







Selma Schilter iz Bosne je korijenima i u srcu, ali živjela je po svim kutovima svijeta i svaka zemlja u kojoj je živjela joj je isto tako ostavila traga u srcu i u duši, a najviše od svih Kenija u kojoj sada živi i u kojoj je našla dom.

Selmin muž je Švicarac i kroz njegov posao predstavnika zrakoplovne tvrtke živjeli su u Egiptu, Kaliforniji, Španjolskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Iranu, Omanu i Keniji. Na kraju su se vratili u Švicarsku i tamo je Selma radila neko vrijeme.

Možda će Vas zanimati i:

Ali kad ste putnik i nomad cijelog života, nemate mira, već idete opet negdje na put. Ja sam zavoljela Keniju, njene ljude, način života, a najviše predivnu klimu. Želja, koja mi se eto ostvarila, bila je da se nekad vratim i u Keniji ostanem zauvijek. Ovdje kažu da vi možete ostaviti Afriku, ali Afrika ne može ostaviti vas jer je zauvijek nosite u srcu. Istina, govori Selma Schilter.

Ostaviti sve iza sebe nije bilo lako i veliki je izazov, ali Selmu i njezinog supruga pratila je sreća i sada žive životom kakav su zaista željeli.

Razlozi zašto baš Kenija i Nairobi? Klima je predivna, nikad hladno niti vruće. Nairobi je jedan od gradova koji se najbrže razvija u Africi. Okružen je zelenim šumama. Ljudi su uvijek veseli i imate osjećaj da stresa ovdje nema. Društveni život jako je bogat. Nešto se stalno događa i stalno ste u nekom pokretu.

Selma Schilter u Keniji je uredila svoju savršenu kuću na moru – 3 Kuća se nalazi u kompleksu od 30 vila, sve su identične s manjim razlikama izvana, a unutra individualno uređene.

Spontano se dogovarate za druženja i ne morate praviti planove za kavu, večeru, izlaske mjesecima unaprijed, što mi je najviše smetalo u Švicarskoj. Standard stanovanja, odnosno mjesta življenja, kuća i stanova je jako veliki. Živite u velikim kućama s vrtovima i vrtlarima ili u prekrasnim velikim stanovima s bazenima i teretanama gdje imate osiguranje 24/7. Usput, naravno, imate pomoć u kući i realno ne morate se ničega dotaknuti.
Za novac za koji bi u Europi možda mogli sebi omogućiti neki prosječan život, ovdje živite na visokoj nozi. Eto , mislim da sam vam odgovorila na pitanje zašto Kenija i Nairobi, opisuje.

Švicarsku su napustili ostavivši tamo sve da bi u Keniji krenuli od nule, da se “kuče” od početka.

“Sjećanja na plavetnilo mora i neba te bjelinu stijena i oblaka na ljetnom nebu na Jadranu, kao i motiva s putovanja po Grčkoj, bili su mi inspiracija”, kaže te je dodala:

Nisam više mogla podnijeti stare stvari koje smo kupovali i gomilali putujući po svijetu. Jednostavno su me gušile. Da bih privukla novu energiju, morala sam se riješiti stare. I ništa, ama baš ništa od stvari kojih više nema mi ne zafali, dodaje. U srcu Nairobija, glavnog i najvećeg grada Kenije, kupili su predivan veliki dupleks.

Unutarnje uređenje Selmi je uvijek bio hobi, ali zbog iznajmljenih kuća i stanova u kojima su živjeli nikad nije mogla sebi dati oduška, a ni zbog obveza i posla profesorice u različitim međunarodnim školama, kao i trke oko dvoje djece. No puno je čitala na tu temu i sama se educirala.

Dolaskom u Nairobi situacija se promijenila. Otišla je u ranu penziju i konačno imala vremena za sve što želi raditi. Ulaskom u potpuno prazan stan konačno je došao njen trenutak. Ideja joj je bila kreirati urbani dekor s nekoliko osnovnih boja.

“Minimalizam kao dekor mi je uvijek bila želja, kao i vidjeti prostor, a ne nepotrebne stvari koje skupljaju prašinu. Kupila sam veliki tepih i kroz njega, kao fokalnu točku, kreirala dnevni boravak. Sve je moralo ići uz taj tepih i tako je nastao taj dizajn. Četiri spavaće sobe, svaka za sebe imaju svoju priču, a moja najdraža inspirirana je Bliskim istokom jer smo ondje proveli dosta godina života, a i zbog mog osobnog nasljeđa iz Bosne i afiniteta”, otkriva Selma koja jako voli Nairobi, ali voda i more njen su element, a to ondje nemaju. Nije se mogla smiriti dok nisu kupili i kuću u gradu Malindiju na Indijskom oceanu u Keniji.

Kuća je bila u prilično devastiranom stanju, ali u prekrasnom kompleksu na odličnoj lokaciji 50 metara od mora. Odlučila se za izazov da je kompletno renovira. Bilo je teško i trajalo je oko osam mjeseci, ali je jako zadovoljna rezultatom.

Imala je ideju donijeti malo Mediterana i Jadranske obale na Indijski ocean. Selmini roditelji imali su kuću u Malom Lošinju i ondje je provodila djetinjstvo. Zbog toga je došla ideja za kombinacije nijansi plave i bijele boje.

Sjećanja na plavetnilo mora i neba te bjelinu stijena i oblaka na ljetnom nebu na Jadranu, kao i motiva s putovanja po Grčkoj, bili su mi inspiracija. Kupovala sam detalje na putovanjima, dizajnirala namještaj, šila jastuke, vodila bitku s izvođačima radova, sve dok nisam bila zadovoljna rezultatom. I tako, malo po malo, iz ruinirane kuće izrasla je vila koju sam nazvala ‘Sea La Vie’ (More je život). Svi smo potekli iz vode, voda je u nama i bez vode nam nema života… Sve to otprilike je bila ideja za ovaj dizajn, ističe.

Kuća se nalazi u kompleksu od 30 vila, sve su identične s manjim razlikama izvana, a unutra individualno uređene. Imaju tradicionalni krov od materijala sličnog trski. Selmin dizajn je vrlo netipičan jer ondje uglavnom svi prate ideju safari i afričkih motiva.

Kuću koristimo mi i prijatelji kao vikendicu, ali je i iznajmljujemo. Svi koji su bili tamo oduševljeni su i kažu da odiše pozitivnom energijom, da je obasjana suncem i vedrinom, kaže Selma Schilter.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button