ArhivaZanimljivosti i zabava

Prestupna godina: Zašto ona postoji i zašto je svake 4 godine

2020. godina je prestupna godina. To znači da je dodatni dan u kalendaru, a to je 29. februar. Ali da li ste se ikada zapitali zašto imamo prestupnu godinu i kako odlučujemo kada će ta godina biti imati.

Odgovor je malo složeniji nego što možda mislite. Pa evo kako to funkcionira.

Dan se mjeri oko toga koliko dugo će se Zemlja okretati oko svoje ose, to je 24 sata. A mi kalendarski mjerimo koliko dugo Zemlji treba da kruži oko Sunca, to je 365 dana.

Možda će Vas zanimati i:

Osim što tačno vrijeme koje je potrebno Zemlji da obiđe Sunce je 365,24 dana. Dakle, to je otprilike četvrtina dana duže, što sačinjava i cijeli jedan dan svake četiri godine.

Kako bi sve ostalo u sinkronizaciji, ovaj se cijeli dan dodaje u najkraćem mjesecu četvrte godine – februaru. I to je ono što nazivamo prestupnom godinom.

Ali zapravo nemamo prestupnu godine svake četiri godine. I evo zašto. Sjećate se kako smo zaokružili tih 0,24 na četvrtinu?

Pa ta se razlika dodata izbacivanjem čitavog sustava iz sinhronizacije – i to tri dana u svakih 400 godina, da budemo precizni. Da bismo otklonili ovu malu neravnotežu, moramo s vremena na vrijeme preskočiti prestupnu godinu, pa ne dodavati taj dodatni dan. Tako da je prestupna godina svake četiri.

Ali kako odlučiti kada ćemo imati prelaznu godinu i kada će biti prestupna?

Prvo pravilo je da se godina kojoj će se dodati dodatni dan mora dijeliti sa brojem četiri. Drugo pravilo je da prestupna godina ne može biti godina koja je djeljiva sa brojem 100. Ako se to dogodi, onda se u tu kalendarsku godinu ne dodaje prestupni dan.

Ali da stvar bude još složenija, izuzeće je ovo drugo pravilo. Ako se prestupna godina može podijeliti s 400, onda se prestupni dan ipak dodaje. Zato se prestupna godina (dan) dogodio u 1600. i 2000. godini, a ne u 1700., 1800. ili 1900..

Trebamo zahvaliti Papi Grgur XIII. na stvaranju ove stoljetne vladavine prije nekih 400 godina. Njegove promjene označile su početak gregorijanskog kalendara, koji se i danas koristi u cijelom svijetu. Dakle, prestupne godine postoje kako bi nam pomogle biti u sinkronizaciji sa stvarnom astronomskom godinom.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button