Big Bang #HerojiGeneracije

PREDSTAVLJAMO NAJBOLJE: Nermin Alibašić – ‘’Aktivizam nam pruža priliku da se naš glas čuje’’










Nermin Alibašić, rođen 13. augusta 1995. godine u Tuzli, a živi u Dubravama Gornjim gdje je završio osnovnu školu. U Tuzli je završio Srednju medicinsku školu, nakon čega upisuje Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli.

Građanskim aktivizmom se počeo baviti još u srednjoj školi. U saradnji sa Atletskim klubom Sloboda Tehnograd realizovao je dvogodišnji projekat Dječija atletika. To je projekat kojem nije cilj stvaranje profesionalnih sportista, nego uključivanje što većeg broja djece predškolskog i školskog uzrasta u sport kako bi se od malih nogu počeli pravilno razvijati. U projekat su uključene sve predškolske i školske ustanove sa područja Tuzlanskog kantona, a podržan je i od Svjetske atletske federacije.

Možda će Vas zanimati i:

U sklopu istog započeo je i rad sa djecom sa poteškoćama u razvoju. Realizujući treninge tri puta sedmice dvije godine uzastopno, pojavila se ideja za realizacijom projekta Prijateljsko takmičenje Specijalne olimpijade PARALLEL. Projekat je njegova ideja, njegova zamisao i već petu godinu u kontinuitetu se realizuje u Tuzli.

Zahvaljujući svom radu, uspio je animirati veliki broj studenata i srednjoškolaca, ali i poznatih, svojim radom istaknutih ličnosti. Projekat je podržan i od svjetske organizacije Specijalne olimpijade i sportski dio projekta se realizuje isključivo po pravilima Specijalne olimpijade.

Tri puta su predstavnici svjetske organizacije dolazili u Tuzlu i bili su oduševljeni radom i angažmanom. U okviru projekta se realizuju edukacije, kreativne radionice, sportski treninzi. Healthy program se također realizuje u okviru projekta, a to je program koji je svjetska organizacija naredila svojim članicama da realizuju.

U Bosni i Hercegovini je prvi put realizovan u okviru PARALLELa. Nakon utvrđenih nedostataka, osobe s poteškoćama dobijaju besplatno ili dioptrijske naočale ili korektivne vježbe s kojim mogu poboljšati svoju motoriku i koordinaciju. Pored navedenih projekata, Nermin je student Medicinskog fakulteta, radi kao portparol u Košarkaškom klubu Živinice, radi u Atletskom savezu BiH kao portparol i radi u Fudbalskom klubu Sloboda gdje je član administrativnog tima.

Sada je predsjednik Upravnog odbora Studentskog vijeća Medicinskog fakulteta MEDICUS. Ako ne najjačeg, onda jednog od najjacih studentskih organizacija u BiH s obzirom na broj i vrstu realizovanih projekata.

Šta za tebe znači biti među 75 najuspješnijih mladih u Tuzlanskom kantonu?

BIGBANG CHALLENGE je odličan projekat koji okuplja mlade osobe sa TK, koje pored svojih redovnih obaveza učestvuju u poboljšanju uslova u našem okruženju. Biti dio te ekipe svakom od nas predstavlja jedno veliko zadovoljstvo.

Hoće li BIGBANG značiti prijateljstvo, saradnja i umrežavanje sa ostalim kandidatima?

Svakako, većinu od kandidata  poznajem od ranije i dosta nas je i radilo na nekim projektima zajedno. Što se tiče samog umrežavanja sigurno da hoće, mi ćemo još dodatno upoznati neke nove osobe, nove uspješne ljude iz različitih oblasti, vjerovatno će se stvoriti neka nova ideja iz BIGBANG CHALLENGE-a.

Šta naša država mora raditi po pitanju odlaska mladih?

Bosna i Hercegovina mora raditi na ojačavanju omladinskog aktivizma, mi imamo dosta talentovanih mladih ljudi kojima se mora dati prostor i prilika što do sada nije bio slučaj.

Hočeš li ti dati neki vid doprinosa ka rješavanju problema odlaska mladih?

Želim i dalje pored svog obrazovanja da se nastavim baviti građanskim aktivizvmom, građanski aktivizam je veliko polje i svako od nas može naći sebi nešto što mu odgovara i nešto čemu može dati svoj doprinos. Meni je konkretno u fokusu da se i dalje borim u pravcu za osobe sa poteškoćama u razvoju, da im pomažem, da oni pokazuju svoje potencijale. Konkretno na projektu Prijateljsko takmičenje Specijalne olimpijade ‘’Parallel’’, to je manifestacija koja ima obris jednog velikog međunarodnog takmičenja, u Chicagu je svjetska organizacija prošle godine radila obilježavanja jubileja 50 godina postojanja, sve što su oni imali tamo, brojne ambasadore, predsjednike država, velike sportske klube koji sada u Evropi osvajaju takmičenja i učestvuju u velikim takmičenjima, mi imamo ovdje.

Koji su tvoji ciljevi za 2020. godinu?

Ova godina je od samog početka krenula loše, prvo zemljotresi pa i pandemija, sve se odgađa i u najgorem slučaju i otkazuje. Svi su ciljevi i planovi za sada odgođeni i trenutno je najbitnije da sačuvamo svoje zdravlje.

Koja je tvoja poruka mladim ljudima Bosne i Hercegovine i Tuzlanskog kantona?

 Aktivizam je nešto nevjerovatno, mladi ga često gledaju kao besplatan rad ali je on je mnogo više od toga. Aktivizam pruža nevjerovatne prilike za učenje, rad, putovanja, ali ono najbitnije jeste aktivizam nam pruža priliku da se naš glas čuje. Aktiviznom mlada osoba može dobiti dosta toga, može pomoći svojim vršnjacima, lokalnoj zajednici itd. pozivam sve mlade ljude da se uključe u aktivizam i da svojim djelovanjem doprinesu stvaranju bolje zajednice.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button