Je li vam se ikada dogodilo da ste u krevet otišli jako rano kako biste se probudili svježi i odmorni za posao, a probudili ste se ipak umorni? E, pa izgleda da sami sebi uskraćujete odmaranje – spavanjem, koliko god to zvučalo kontradiktorno.
Srećom, za sve koji su se pronašli u prvoj rečenici, stručnjaci su osmislili „kalkulator za spavanje“ tako da, zavisno o tome kada se treba probuditi, možemo izračunati kada tačno trebamo leći u krevet. A vrijeme lijeganja, makar morate ustati rano, ne mora biti ni prije ponoći kako biste se probudili odmorni.
Spavanje ne treba posmatrati kao ‘aktivnost’ od osam sati nego kao više ciklusa od 90 minuta.
Tokom svakog ciklusa tijelo prolazi kroz pet faza ključnih za oporavak, kao što su lagani san, duboki san i REM faza u kojoj sanjamo, pa je za dobar san najvažnije odrediti pravo vrijeme odlaska na spavanje i vrijeme buđenja.
Da biste se probudili odmorni, budilicu morate podesiti tako da vas probudi na kraju ciklusa. Kada spavate 8 i više sati, a ipak se probudite umorni, to znači da ste se probudili usred ciklusa.
Kalkulator spavanja predviđa da je ljudima u prosjeku potrebno 14 minuta da zaspu nakon što odu u krevet. Prema tome, ako je vaš alarm namješten za 7 sati ujutro onda u krevet trebate ići u 21:46.
Ako pak tada ne stignete, sljedeći termin za idealan san je 23:16. No, nekada ćete sigurno ostati budni do iza ponoći iako morate ovako rano ustati. Po izračunavanju stručnjaka, dovoljno svježe ćete se osjećati i ako legnete u 00:46 ili u 2:16.
Ako trebate ustati još ranije, na primjer u 6 ujutro, onda su idealni termini za vas: 20:46, 22:16, 23:46 i, ako stvarno morate ostati budni dokasno – 1:16.
Dobro se naspavati ne znači ići u krevet ranije, nego ići u krevet u pravo vrijeme te se u pravo vrijeme i buditi. Drugim riječima, moguće je naspavati se i za 4 i po sata.
Izvor: slobodna-bosna.ba