BiHSvijetVijesti

Pošta Kine vrši dezinfekciju poštanskih pošiljki koje stižu u BiH




Brzo širenje koronavirusa širom svijeta unijelo je paniku i među građane Bosne i Hercegovine kojima gotovo svakodnevno stiže roba iz ove zemlje koju naručuju preko interneta.

Bosanskohercegovački poštanski operateri pojašnjavaju nam kakva je situacija na terenu.
Naime, iz BH Pošte govore nam kako je Pošta Kine dobila nalog da izvrši dezinfekciju svih poštanskih pošiljki koje su porijeklom ili su bile u tranzitu preko Wuhana, grada iz kojeg se počela širiti zaraza.

Nema razloga za obustavu

Kada je riječ o međunarodnim pošiljkama, Pošta Kine također je preduzela niz mjera u cilju zaštite od širenja novog koronavirusa.

S tim u vezi, pojašnjavaju iz BH Pošte, mogu se očekivati velika kašnjenja u preradi i dostavi svih vrsta međunarodnih pošiljki u otpremi i prispijeću.

U isto vrijeme, Vlada Hong Konga preduzela je odgovarajuće mjere u cilju sprečavanja širenja koronavirusa, a koje dovode do zastoja u preradi međunarodnih poštanskih pošiljki.

Pošte Srpske također su zaprimile obavještenja ovlaštenih poštanskih operatera Republike Kine i Hong Konga.

“Sa Instituta za javno zdravstvo dobili smo obavijest da se koronavirus ne prenosi predmetima opće upotrebe, niti preko drugih predmeta na kojima bi virus morao opstati danima i sedmicama. Razlog za obustavljanje pošiljki apsolutno ne postoji, niti je bilo koja druga zemlja u svijetu to preporučila ili naredila”, odgovorili su iz Pošte Srpske.

S druge strane, naučnici u svijetu izražavaju zabrinutost da bi se koronavirus mogao prenositi putem zaraženih površina kao što su sjedišta u avionima, nasloni za ruke i drugi predmeti u javnim prostorima, piše Financial Times.

Prema izvještajima svjetskih naučnika, putevi prijenosa koronavirusa između ljudi i dalje su pod istragom, mada prvobitna predviđanja sugerišu da se zaraza prenosi bliskim fizičkim kontaktom te putem sitnih čestica u zraku.

Kapljice tjelesne tečnosti, poput sline ili sluzi, od zaražene osobe raspršuju se u zrak kašljem ili kihanjem. Te kapljice mogu doći u direktan kontakt s drugim ljudima ili mogu zaraziti one koji ih pokupe dodirivanjem zaraženih površina, a potom njihovih lica.

Naučnici kažu da prilikom kašljanja i kihanja štetne čestice mogu preći nekoliko metara i ostati u zraku desetak minuta. Još nije poznato koliko dugo virus može preživjeti izvan domaćina, ali kod ostalih virusa raspon je između nekoliko sati ili mjeseci.

Nema letova iz Kine

Kada je riječ o pošiljkama iz Kine, moraju se uzeti u obzir odluke svjetskih aviokompanija da obustave sve letove prema Kini zbog koronavirusa. Među njima su Swiss International Airlines i Austrian Airlines koji su dio Lufthansa Groupa, British Airways, Air France, američki United, American Airlines te mnoge druge.

Ovakva situacija s letovima, ističu iz Hrvatske pošte Mostar, zasigurno utječe na kašnjenje pošiljki iz Kine i u našu zemlju. Važno je napomenuti da poteškoće u zračnom prometu otežavaju i uvoz robe, odnosno trgovinsku razmjenu između Kine i BiH.

“Došlo je do izmjena u poštanskom prometu te se u skladu s tim očekuju kašnjenja u isporuci pošiljki iz Kine. Hrvatska pošta Mostar nema direktne avionske linije dogovorene s aviokompanijama pa nismo ni mogli dobiti obavijest o prestanku prometovanja. Kontaktirali smo glavnog epidemiologa iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH koji nas je informisao da Zavod nije izdao nikakvu objavu vezanu za zaštitu od virusa, a na upit vezan za mogućnost zaraze preko paketa koji stižu iz Kine, informisali su nas da nije moguće da virus preživi put iz Kine do BiH. Upoznao nas je da nema saznanja da se koronavirus prenio putem poštanskih pošiljki. Kao preventivnu mjeru zaštite radnika preporučuje često pranje ruku”, kažu iz HP Mostar.

Također, kako saznajemo, iz Svjetske poštanske unije nisu date nikakve posebne instrukcije za postupanje s pošiljkama iz Kine. U slučaju bilo kakvih izmjena, naši poštanski operateri spremni su brzo reagovati.

Iako je 99 posto pacijenata zaraženih koronavirusom još uvijek u Kini, međunarodni putnici su proširili zarazu širom svijeta, uključujući SAD i Evropu. Među nadležnima za javno zdravlje postoji strah da bi respiratorna bolest, koja se vjerovatno počela širiti na tržištu hrane u Wuhanu, mogla razviti u pandemiju.

Izvor: Klix

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button