Rast cijena osnovnih životnih namirnica u Bosni i Hercegovini postao je svakodnevica, a građani na poskupljenja sve manje reagiraju, jer stručnjaci smatraju da su česta i neopravdana.
Izvršna direktorica Udruženja građana “Don” iz Prijedora, Murisa Marić, kazala je da su početak godine u BiH obilježila poskupljenja koja će se, nažalost, nastaviti, jer vlasti ne poduzimaju mjere za zaustavljanje rasta cijena.
“Početak godine donio je poskupljenja, a nažalost, ne očekujemo da će ona prestati jer nije poduzeta nijedna mjera koja bi mogla zaustaviti ovaj trend”, rekla je Marić.
Smatra da smanjenje PDV-a ili marže na osnovne proizvode može značajno smanjiti cijene i učiniti ih pristupačnijima građanima.
Marić dodaje da ljudi danas kupuju samo nužno, dok mnoge od poskupljenja nisu opravdane. Kao primjer, navodi poskupljenje kruha.
“Ako pratimo cijene žita na svjetskim tržištima, vidimo da nema većih promjena, a poskupljenje kruha opravdava se rastom cijene žita”, navodi Marić.
Ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH, Saša Marić, rekao je da je prošle godine zaprimljeno rekordno puno žalbi, među kojima i one zbog rasta cijena.
Institucija se bavi kolektivnom zaštitom potrošača, a analiza tržišta pokazala je da su poskupljenja u BiH uglavnom rezultat neopravdanih povećanja trgovačkih marži, bez pokrića u globalnom rastu cijena.
Potrošači mogu odlučiti bojkotovati trgovce koji ostvaruju prekomjerne profite, poručuje Marić.
Građani Hrvatske su, na primjer, odlučili bojkotirati kupovinu 24. januara kako bi pokazali trgovcima da im je dosta poskupljenja.
Marić napominje da je teško pratiti sva poskupljenja u BiH, ali da su najviše poskupjeli ulje, brašno, mlijeko i meso.
Zaključuje da će trgovci nastaviti s povećanjem cijena ako ne bude mjera za smanjenje PDV-a ili ograničavanje marži.