Parlament Južne Koreje zatražio je opoziv predsjednika Yoona Suk-yeola nakon što je on u utorak navečer iznenada proglasio vanredno stanje, a zatim ga povukao samo nekoliko sati kasnije. Ova odluka izazvala je najveću političku krizu u zemlji u posljednjih nekoliko decenija.
Deklaracija o vanrednom stanju uključivala je zabranu političkih aktivnosti, cenzuru medija i ulazak vojske u zgradu parlamenta u Seulu, što je naišlo na oštar otpor zastupnika i građana.
Koalicija opozicionih stranaka najavila je podnošenje prijedloga za opoziv predsjednika, o kojem bi se trebalo glasati u roku od 72 sata. “Parlament mora odmah obustaviti ovlasti predsjednika kako bi što prije donio odluku o njegovom opozivu,” izjavio je zastupnik Hwang Un-ha.
U međuvremenu, vođa predsjednikove stranke Zajednica narodne moći zatražio je smjenu ministra odbrane i ostavku cijelog kabineta.
Yoon je u svom obraćanju naciji tvrdio da je vanredno stanje bilo neophodno zbog “prijetnje od nuklearno naoružane Sjeverne Koreje i pro-sjevernokorejskih anti-državnih snaga”. Ipak, nije pružio konkretne dokaze za svoje tvrdnje.
Unutar nekoliko sati, parlament je jednoglasno usvojio rezoluciju kojom zahtijeva ukidanje vanrednog stanja. Demonstranti ispred zgrade parlamenta slavili su povlačenje odluke uz povike: “Pobijedili smo!”
Kriza je uzdrmala finansijska tržišta, pri čemu je južnokorejski won dosegao dvogodišnji minimum, dok su dionice pale za 2%. Vlada je najavila mjere stabilizacije tržišta, uključujući osiguranje “neograničene likvidnosti.”
Opozicija je pozvala na Yoonovu ostavku, dok su sindikati najavili proteste i štrajkove do njegovog povlačenja.
Međunarodne reakcije bile su brze. Američki državni sekretar Antony Blinken pozdravio je odluku o ukidanju vanrednog stanja i apelovao na mirno rješavanje političkih nesuglasica.
Yoon, čiji je rejting popularnosti već mjesecima ispod 20%, suočava se s velikim pritiskom da napusti funkciju. Ako dođe do njegovog opoziva, premijer Han Duck-soo bi privremeno preuzeo dužnost predsjednika do raspisivanja novih izbora.
Ova situacija dodatno je potresla stabilnost Južne Koreje, jedne od ključnih azijskih demokratija i saveznika Sjedinjenih Američkih Država.