TehnologijaZanimljivosti i zabava

Pazite šta objavljujete? 6 načina na koje ugrožavate svoju privatnost na Facebooku










DANAS je teže no ikada zaštiti vlastitu privatnost, za što se najviše možete zahvaliti društvenim mrežama. A ako mislite da je dovoljno u postavkama zaključati sve svoje online profile, varate se. I ono što objavljujete može uvelike ugroziti vašu privatnost, a da toga niste ni svjesni. Stoga, prije nego kliknete “share”, pročitajte koje informacije ne biste nikako trebali otkrivati na Facebooku (ali i drugi društvenim mrežama) i izbjegnite opasnost:

1. Vašu kućnu i poslovnu adresu

Možda će Vas zanimati i:

Zvuči preočito, zar ne ? No ovdje nije riječ samo o navođenju svoje točne adrese na Facebook profilu. Prijavljivanjem na lokacije kao i geotagovima na fotografijama s Instagrama također svima otkrivate gdje se trenutno nalazite i riskirate mogućnost da vas netko počne pratiti i u stvarnom životu. Pogotovo ako se te oznake ponavljaju, jer onda ste svima “servirali” svoje omiljene lokacije te im olakšali potragu.

2. Fotografije djece

Kada je riječ o djeci i društvenim medijima, opreza nikad dosta. Najbolje bi bilo potpuno izbjegavati objavljivanje fotografija djece na internetu, jer nikad ne znate do kakvih bi čudaka one mogle dospjeti. A ako ste se već odlučili objaviti sliku svog djeteta na Facebooku, nemojte nikad otkrivati gdje idu u školu, kao ni lokacije na kojima svakodnevno obavljaju izvanškolske aktivnosti. Objavljujete li fotografiju tuđeg djeteta, svakako prije zatražite dopuštenje od njegovih roditelja.

3. Detalje s odmora

Svatko se voli hvaliti fotografijama s putovanja i dalekih lokacija, no objavite li da ste odsutni od kuće, javlja se opasnost od provalnika. No to ne znači da ne smijete objaviti nijednu fotografiju s putovanja, već da biste trebali biti oprezni oko toga tko će ju vidjeti. I nikad, ali baš nikad, ne objavljujte točan datum vašeg odlaska i dolaska, već obavijestite privatno samo one koji to trebaju znati. Ako možete izdržati, uspomene s putovanja ipak je najbolje podijeliti nakon što se vratite doma.

4. Naznake lozinki

Sigurnosna pitanja za povrat lozinki često i nisu baš neke mozgalice, pogotovo ako je tražena informacija ponuđena na društvenoj mreži. Gradić u kojem ste odrasli, ime vašeg prvog ljubimca, majčino djevojačko prezime i slično, specifični su detalji, koji ionako ne zanimaju većinu vaših Facebook prijatelja, a mogu narušiti vašu privatnost.

5. Škakljive fotografije

Pretpostavit ćemo da niste jedno od onih osoba koja će bez problema na Facebooku ili Instagramu objaviti svoju golišavu fotografiju. No čak ni slanje takvih fotografija preko Messengera ili Snapchata nikako nije dobra ideja. Učite na primjerima drugih, i prije nego nekome pošaljete škakljivu fotografiju, sjetite se samo koliko puta su nečije golišave fotografije završile na internetu bez njihovog dopuštenja.

6. Financijski podaci

Iako zvuči sulude, postoje ljudi koji objavljuju fotografije svojih bankovnih kartica na društvenim mrežama. No, i ako niste među njima, lako vam se može dogoditi nesvjesno otkrijete privatne financijske detalje kojima na Facebooku nije mjesto, poput imena vaše banke ili mjesečnih prihoda. Čak i vaš datum i mjesto rođenja mogu olakšati hakerima pristup vašim financijskim podacima.

 

Izvor: index.hr



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button