Lifestyle

Ovo je najčešći razlog za zimsku depresiju










Zima na sjevernoj Zemljinoj hemisferi donosi sa sobom svoje karakteristične izazove, a nedavno istraživanje objavljeno u časopisu “Perspectives on Psychological Science” naglašava značajan uticaj ovog godišnjeg doba na naše emocionalno i fizičko blagostanje.

 

Sezonski afektivni poremećaj, poznat i kao zimska depresija, postaje sveprisutan fenomen tokom zimskih mjeseci, a njegov glavni simptom je dugotrajna tuga koja traje najmanje dvije sedmice. Naučnici su identifikovali niz faktora koji doprinose ovoj pojavi, a među njima se ističe smanjenje nivoa dnevne svjetlosti. Ovo smanjenje svjetlosti, tvrde stručnjaci, remeti biološki sat organizma i narušava regulaciju neurotransmitera od suštinskog značaja za emocionalno blagostanje.

U sklopu opsežne studije sa više od 10.000 učesnika, otkriveno je da mnogi ljudi doživljavaju zimsku depresiju, koja često prati i opštu usporenost organizma. Ovaj fenomen manifestuje se kroz otežano učenje, pamćenje, smanjenu koncentraciju i poteškoće u svakodnevnim aktivnostima.

Jedan od ključnih faktora koji se povezuje sa zimskom depresijom je nedostatak vitamina D. Poznat po svojoj ulozi u očuvanju zdravlja mozga, vitamin D često nedostaje tokom zimskih mjeseci zbog smanjenog izlaganja sunčevoj svjetlosti.

Ova istraživanja dodatno potvrđuju već postojeće saznanje o vezi između dužine dana i emocionalnog stanja pojedinca. Nedostatak dnevne svjetlosti tokom zimskih mjeseci pokazuje se kao značajan faktor u pojavi depresivnih simptoma. S obzirom na ove nalaze, stručnjaci preporučuju povećanje izlaganja svjetlosti, unos vitamina D i održavanje zdravih životnih navika kako bi se ublažili efekti zimske depresije i očuvalo opšte blagostanje.

 



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button