Zanimljivosti i zabava

OPREZ: Crne udovice opet vrebaju










Ugriz crne udovice jako je opasan i može da dovede do smrtnog ishoda. Crna udovica jedan je od najpoznatijih i najotrovnijih pauka na svijetu, u Hrvatskoj je najopasnija u ljetnim mjesecima. Krajem juna, u julu i augustu crne udovice se pare i upravo tada ih se treba čuvati.

Rasprostranjene su duž jadranske obale, a iako nisu agresivne životinje, do ugriza najčešće dolazi kad joj se čovjek približi bosom nogom, pa pauk instinktivno reaguje ugrizom.

Možda će Vas zanimati i:

Tijelo pauka je baršunasto crne boje, obraslo kraćom i dužom čvrstom dlakom. Na leđima se nalaze crvene mrlje kojih najčešće ima 13.

crna-udovica2

Međutim, broj crvenih mrlja može biti različit, a neki pauci ih čak ni nemaju. Tokom ili nakon parenja prema vjerovanju ženka ubije i pojede mužjaka. Otuda naziv crna udovica.

Zapravo, ona vjerovatno ne uspije da ga ubije, ali on na kraju ugine od iscrpljenosti pa od početka jula u prirodi više nema mužjaka.

Ugriz crne udovice jako je opasan. Zapravo, opasne su samo ženke, jer su mužjaci premali da čeljustima probiju kožu. Ženka crne udovice je veća, a oplođena može dostići dužinu tijela i do 18 milimetara, dok je mužjak znatno manji i ne prelazi veličinu od tri do pet milimetara.

Gdje vrebaju

Crna udovica svoju mrežu najčešće gradi vrlo blizu tlu, uz ivice jaraka, u žitu ili travi, ispod ili kraj velikog kamenja, u šupljinama drveća, pri dnu panjeva i mladih maslina, ali ponekad i u lišću, šipražju i slično, prenose hrvatski mediji.

Treba imati na umu da se često zadržava i na duže vrijeme parkiranim građevinskim mašinama i napuštenim vozilima, garažama, stajama, šupama, poljskim wc.

Paukova mreža je najčešće neugledna, nepravilnog oblika, zaštićena travkama, lišćem, slamkama, grumenčićima zemlje i ostacima isisanih insekata.

Odmah doktoru

Ugriz crne udovice je bezbolan, pa često prođe i nezapažen. Do problema dolazi oko sat vremena nakon ugriza. Prvo se pojavljuje blago crvenilo i naticanje kože, a slijedi grčenje mišića oko mjesta ugriza. Grčenje se potom širi na grupu većih mišića kao što su trbušni, leđni, grudni.

Mogu biti zahvaćeni i glatki mišići, kao što su mišići maternice. Od ostalih simptoma obično su prisutni mučnina i povraćanje, glavobolja, znojenje, pritisak u grudnom košu, anksioznost kao i porast krvnog pritiska i ubrzani rad srca.

Osoba koju je crna udovica ugrizla mora što prije doći do doktora i krenuti sa terapijom. Ugrižena osoba obično se oporavi od dva do pet dana.

Komplikacije se najčešće događaju kod djece, starijih osoba i srčanih bolesnika. Do smrti dolazi u oko pet posto slučajeva, uglavnom kod ljudi koji ne prođu odgovarajuću terapiju.

 

 

Izvor: avaz



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button