Lifestyle

Opasna hrana: Pet namirnica koje izazivaju bolest ili čak smrt




Hrana najčešće djeluje bezopasno.

Ali istina je da ne možemo sve da jedemo što poželimo, a da ne primjenimo mjere opreza, poput pažljivog odabira, kuhanja ili pripreme, kao što je uklanjanje nejestivih ili otrovnih dijelova. Bez tih koraka, neke namirnice mogu da dovedu do toga da se razbolite, sa simptomima u rasponu od mučnine do psihoze ili čak smrti.

Ako ne čuvamo hranu u odgovarajućim uslovima ili je ne pripremamo prema uputstvima, možemo da patimo od mučnine, problema s disanjem, psihoze ili drugih fatalnih posljedica. Ovo je pet namirnica koje zahtijevaju poseban oprez kada ih konzumiramo. Ustvari, ako niste sigurni u neka od upustva u produžetku teksta, bolje ih izbjegavajte u potpunosti.

1. Naduvana riba

Naduvana riba

Naduvana riba je smrtonosna. Ona sadrži tetrodotoksin, opasnu supstancu koja izaziva strah zbog brzine i jačina posljedica, čak se smatra smrtonosnijom od cijanida. U Japanu se fugu (naziv pripremljene naduvane ribe) često služi sirov ili kao dodatak supama.

Kuvari moraju da se pripremaju godinama, pre nego što im bude dozvoljeno da je serviraju mušterijama. Ključno je da prije nego što fugu stigne na tanjir, budu uklonjeni otrovni dijelovi, a to su mozak, koža, oči, jajnici, jetra i crijeva.

Ruka koja drži unutrašnje organe naduvane ribe

2. Kasu marzu sir

Ono što izdvaja ovaj sir od drugih je što u sebi sadrži – crve. Možda to ne zvuči primaljivo, ali ovaj sir sa Sardinije ima puno poštovalaca. Kasu marzu nastaje tako što se larva muhe doda u pekorino, sir čiji su ukus i tekstura slične parmezanu. Nakon nekog vremena, mali crvi će omekšati sir i kada se servira, njegova unutrašnjost je tečna.

Oni koji su ga probali porede ga sa gorgonzolom. Kasu marzu ima jak i poseban ukus, zbog izmeta larvi. Nekoliko stvari treba imati u vidu pri konzumiranju ovog sira. Prvo, treba da imate brze reflekse da biste uhvatili ove crve, oni mogu da skoče do 15 centimetara.

Kasu marzu sir

Drugo, veoma ga je teško pronaći. Kasu marzu se ne nalazi na listi hrane, koju je odobrila Evropska unija i nije ga moguće izvoziti. Treće, kasu marzu sir se često opisuje kao „najopasnija hrana na svijetu”, jer predstavlja ozbiljni zdravstveni rizik. Ako jedete ovaj sir u neodgovarajućim uslovima, rizikujete da pokvarite stomak, povraćanje ili dijareju.

Kasu Marzu

3. Rabarbara

Stabljike rabarbare su veoma popularne u britanskoj kuhinji. One se koriste u dezertima ili pićima.

Rhubarb stems

Ali potrebno je biti veoma oprezan sa ovim povrćem, jer zeleni listovi sadrže otrov. U pitanju je oksalna kiselina, koja u većim količinama izaziva mučninu, smanjuje apsopciju minerala i dovodi do stvaranja kamena u bubregu. Naučnici i dalje raspravljaju koliko su zapravo opasni listovi rabarbare, zbog čega je preporučeno da se ne konzumiraju.

4. Crveni pasulj i zrna soje

Crveni pasulj

Prihvaćeno je da su mahunarke dobre za zdravlje, ali neke vrste ovog povrća, ako ih ne spremimo kako treba, mogu da izazovu bolest. Među njima su crveni pasulj i zrna soje. S jedne strane, oni sadrže proteine, vlakna, vitamine i minerale.

Ali s druge u njima se nalazi mast fitohemoglutinin, koji je teško svariti. U slučaju da konzumirate sirova zrna pasulja spremite se za mučninu i povraćanje. Kad se povrće skuha do komplikacija neće doći. Soja takođe sadrži proteine i antioksidante.

Međutim, zrna soje sadrže otrov – enzim tripsin, koji spriječava varenje hrane. Zbog toga, pasulj i soja se potapaju u vodu 12 sati pre kuhanja, a najčešće se i prva voda u kojoj se kuhaju baca.

5. Muskatni oraščić

Muskatni oraščić

Ovaj čuveni začin potiče iz Indonezije. Važan je sastojak mnogih slatkiša. A može da se koristi za začinjavanje krompira, soseva, povrća i nekih pića. Međutim, ako previše unosite muskatnog oraščića možete da doživite mučninu, bol, nedostatak vazduha, napade i psihotične napade.

Trovanje ovim orahom ne izaziva smrt, ali iskustvo nije prijatno.

Zašto bi neko izabrao da jede previše začina odjednom? Pa, muskatni oraščić je već vijekovima poznati halucinogen. S obzirom na posljedice, ovo iskustvo nije vrijedno rizikovanja života.

Izvor: BBC


Možda će Vas zanimati i:

Back to top button