Kultura

Obustavljeno štampanje kontroverzne knjige o Ani Frank

Izdaja Ane Frank













Holandski izdavač prekinuo je štampanje knjige koja sugeriše da je jevrejski bilježnik izdao Anu Frank, rekavši da postoji dvoumljenje u pogledu istraživanja na kojem se temelji.

„Izdaja Ane Frank“, objavljena 18. januara, izazvala je senzaciju tvrdnjom da su istražitelji identifikovali Arnolda van den Berga kao glavnog osumnjičenog. Drugi istraživači poslije su kritikovali ta otkrića utvrdivši da su „puna grešaka“.

Izdavač izdanja na holandskom, Ambo Anthos, objašnjava u internom mejlu da je trebalo zauzeti „kritičniji stav“ o knjizi.

„Čekamo odgovore od istraživača na pitanja koja su se pojavila i odlažemo odluku da štampamo novo izdanje“, navodi se u poruci. „Iskreno se izvinjavamo svima koji bi mogli biti uvrijeđeni knjigom“.

Poruka ne zalazi u detalje u vezi sa tim pitanjem i kompanija nije imala komentara za Rojters.

Komentara nisu imali ni predstavnici autorke knjige Rozmeri Salivan, ni izdavača na engleskom HarperKolinsa.

Jedan od istraživača citiran u knjizi, Piter van Tvisk, rekao je da je vidio poruku i da su istražitelji iznenađeni njome.

“Prošle nedjelje imali smo sastanak sa urednicima i razgovarali smo o kritikama i zašto mislimo da bi ih trebalo odbaciti i dogovorili smo se da ćemo izneti detaljniju reakciju kasnije”, rekao je.

Knjiga iznosi zaključke šestogodišnje istrage o tom “zaboravljenom slučaju”.

Ana i još sedmero Jevreja nacisti su otkrili 4. avgusta 1944. pošto su se skrivali gotovo dvije godine u tajnom prolazu iznad skladišta uz kanal u Amsterdamu. Svi su bili deportovani, a Ana je umrla u logoru Bergen Belsenu u 15. godini.

Njen dnevnik preveden je na 60 jezika.

Tim istražitelja, predvođen penzionisanim agentom FBI-ja, koji je uključivao oko 20 historičara, kriminalista i stručnjaka za podatke, identifikovao je Arnolda van den Berga kao glavnog osumnjičenog.

Dvoumljenja o istraživanju imaju i zadužbina koju je osnovao otac Ane Frank i istoričar Erik Somers iz holandskog instituta za istraživanje rata, holokausta i genocida (NIOD).



Izvor
Rs.n1info.com

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button