Valter Tuzlanski

Obilježena godišnjica ubistava u Gradačcu: Nasilje mora prestati




U Gradačcu je danas obilježena godišnjica tragične pogibije Nizame Hećimović, Denisa i Cengiza Onder. Na trgu su postavljene instalacije s njihovim imenima, ali i imenima svih žrtava nasilne smrti u protekloj godini.

Prije tačno godinu dana Nizamu Hećimović iz Gradačca brutalno je pretukao, ubio i uživo prenosio na društvenim mrežama njen nevjenčani suprug Nermin Sulejmanović. Istog dana ubio je oca i sina Denisa i Cengiza Ondera te ranio još dvije osobe.

Nizamina tetka Zijada Pamuković i članovi Neformalne grupe građana Gradačac jutros su obišli Nizamin mezar i položili cvijeće.

Možda će Vas zanimati i:

“Nasilje se mora zaustaviti, ženama se mora pomoći. Da se nijednoj ženi ne dogodi ono što se dogodilo Nizami. Svima poručujem i sve molim za pomoć i da nas podrže u ovoj našoj borbi – rekla je tetka Zijada.

Iz Neformalne grupe građana, koja je posljednjih godinu dana bila vrlo aktivna u sprječavanju nasilja, nisu zadovoljni razvojem događaja. Stoga su, kako bi još jednom skrenuli pozornost na femicid i druge oblike nasilja, postavili instalaciju s imenima žrtava stradalih nakon nizama.

“Ništa radikalno nije učinjeno, policija ništa radikalno nije napravila. Dokazali su da nisu krivi, da nema propusta u radu. Sve je dokazano, sve je u redu, po papirima je sve u redu. Mi kao obični građani vidimo da nešto ne štima”, rekao je Miralem Topalović, član grupe.

Razočaranje ne krije ni Nerma Šarić, koja se svim silama zalaže za borbu protiv svih oblika nasilja i podsjeća da je Nizamino ubistvo trebalo biti alarm za promjene koje nisu nastupile.

“Oni resori koji su trebali provoditi hitne mjere kada je u pitanju ovaj problem nisu bili zainteresirani. Nažalost, kad bolje razmislimo, nismo mogli ne proslaviti obljetnicu. Ovo je bolan datum za Gradačac. Moramo biti zajedno u teškim okolnostima” – rekao je Šarić.

Naglasila je da, ako je i bilo pomaka, oni su se dogodili zahvaljujući angažmanu nevladinog sektora.

“Razočarani smo što slučaj Nizame Hećimović nije pokazao ozbiljnost i nije alarmirao one koji su trebali. Pomaka ima, ali ono što ja znam, svi pomaci su se desili zahvaljujući angažmanu formalnih i neformalnih grupa u TK i šire“, zaključila je ova aktivistica.

Neformalna grupa građana do sada je provela 18 edukacija u lokalnim zajednicama kako bi osnažila i informirala žene da prijave nasilje, a to mogu učiniti anonimno putem plavog telefona.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button