U fokusu

Njemačka očajnički treba njegovatelja, traže ih i na Kosovu










Njemački ministar zdravstva Jens Spahn (Kršćansko-demokratska unija CDU) boravio je u ponedjeljak na Kosovu gdje je pokušao privući njegovatelje za bolnice i staračke domove u Njemačkoj, a tom prilikom je potpisan i dokument o pojačanoj saradnji na području zdravstvenih sistema.

“U Njemačkoj su nam potrebni dobro obrazovani stručnjaci i iz inostranstva, a mi istovremeno možemo Kosovu pomoći u izgradnji sistema zdravstvenog osiguranja”, poručio je njemački ministar zdravstva preko Twittera.

On je ocijenio kako „obje strane“ mogu profitirati od ove saradnje.

Potpisani ugovor o saradnji na području zdravstva bi trebao ubrzati iseljavanje njegovatelja s Kosova u njemački zdravstveni sistem.

Istodovremeno bi trebala biti pojačana saradnja na području kvalifikacije, zdravstvenog osiguranja, zdravstvenog menadžmenta i priznavanja kvalifikacija u inostranstvu.

Sporazum s Kosovom bi trebao, kako je naglasio Spahn, poslužiti kao model za slične ugovore s ostalim državama.

Spahn je naglasio kako cilj sporazuma nije „Kosovu oteti stručnjake iz područja skrbi“.

Ministar Jens Spahn u Prištini

“Na Kosovu ima mnogo mladih nezaposlenih. Radi se o tome da sarađujemo sa zemljama koje školuju previše stručnjaka u ovom području, a to je upravo slučaj na Kosovu”, rekao je njemački ministar, prenosi Hina.

Povjerenik Savezne vlade za pitanja vezana uz sektor skrbi za starije, bolesne i nemoćne Andreas Westerfellhaus kritizirao je za javni servis ZDF činjenicu da se za radnu vizu u diplomatskom predstavništvu Njemačke na Kosovu čeka i više od godinu dana.

On je zatražio da se postupak izdavanja viza iz konzulata u Prištini prebaci u Njemačku kako bi se ubrzao taj proces.

Njemačka vlada je najavila nekoliko mjera kojima bi smanjila napetu situaciju na području skrbi – pored pojačanog useljavanja predviđen je i porast plaća u ovom sektoru.

Prema statistikama u Njemačkoj je trenutno 3,4 miliona građana ovisno o tuđoj njezi s tim da ubrzano starenje stanovništva pridonosi rastu ove brojke.

Podaci Saveznog ureda za zapošljavanje pokazuju da poslodavci u prosjeku čekaju gotovo 200 dana prije nego što pronađu odgovarajućeg stručnjaka za upražnjeno mjesto u sektoru njege.

Izvor: Fokus.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button