Nikola Vučić, novinar N1 televizije, već je dugo vremena usmjeren i angažovan u okvirima istraživanja društvenih fenomena koji su dominantni u bosanskohercegovačkom društvu.
Kroz istraživanje kulturoloških i ideoloških fenomena, ovaj mladi Mostarac pokušava dati odgovore na neka od pitanja čiji odgovori godinama nisu zadovoljavajući i koja uvijek ostaju nedovoljno riješena.
Neka od takvih pitanja prožeta su i u knjizi “kritika toksične muškosti” koja je nedavno izašla iz štampe, a koja predstavlja jedno važno štivo za svakoga ko bi se kulturološkim fenomenom patrijarhalnog društva htio podrobnije baviti.
Nikola Vučić nam je odgovorio na neka pitanja koja su dobrim dijelom bila i polazišne tačke njegovog spisa, od same ideje da muškarac piše jednu ovakvu knjigu pa do obrazaca ponašanja čiji je dijapazon dosta širok:
“Smatram da je autentičnija kritika ako je napisana iz pera muškarca, a da je usmjerena na muške identitete ili maskulinitete, tako da vjerujem da će muškarci shvatiti o čemu sam pisao kao i važnost kritičkog razmišljanja o vlastitim naučenim obrascima, o nasilju, agresiji, seksizmu, patrijarhatu i mizoginiji. Sve to opterećuje muškarce u BiH i ne dozvoljava im da budu jednakopravna bića i da pokažu slabost u trenucima slabosti.”
Kao i svaka knjiga, i knjiga “Kritika toksične muškosti” ima jednu posebnu publiku kojoj bi se voljela obratiti:
“Ja bih volio da knjiga dođe do svih mladih muškaraca u BiH, jer oni mogu da formiraju jednu novu sliku o tome šta znači biti muškarac u 21. stoljeću. Oni mogu redefinirati patrijarhalni konstrukt muškosti jer imaju vremena da to učine, a vjerujem da imaju i intelektualne i duhovne kapacitete za to,” istakao je Niikola Vučić.
Za sve koji su poštovaoci pisane riječi i koji selektivno prilaze svakom spisu, “Kritika Toksične muškosti” svakako bi mogla dati upute i odgovore na neka od pitanja koja su na našem prostoru još uvijek itekako aktivna i živa.