Italijanska vlada izdvojila je 20 miliona eura za pomoć pogođenoj regiji. Najviše je pogođena poljoprivreda, posebno stočarstvo. Zbog nestašice hrane i vode, mnogi su prisiljeni ubijati stoku.
Zbog izuzetno rijetkih padavina u posljednjih godinu i po, veliki dio stanovništva Sicilije, oko dva od ukupno pet miliona stanovnika, podvrgnut je racioniranju pitke vode. Posebno je teška situacija u zapadnom i južnom dijelu ostrva, a šest od 29 umjetnih jezera potpuno je presušilo.
Zbog toga u mnogim opštinama građani vodu dobijaju svaki drugi dan ili se opskrbljuju iz cisterni. Posljedice toga su velike štete u poljoprivredi, a u nekim područjima stočari su prisiljeni ubijati stoku za koju nemaju ni vode ni hrane.
Ennio Bonfanati iz Caltanissette ističe da je situacija ove godine katastrofalna i da doista mora koristiti takav termin.
“Inače ovdje uzgajamo patlidžan, paradajz, papriku, ali ove godine – kao što vidite – nema ništa jer nemamo vode. Ono malo vode što imamo čuvamo za biljke koje najviše stradaju, izgubili smo svu pšenicu,” žali se drugi poljoprivrednik.
U februaru je guverner Sicilije Renato Schifani proglasio status elementarne katastrofe, a italijanska vlada u maju je proglasila vanredno stanje jer je ovo jedna od najvećih suša koje su pogodile ovo ostrvo u posljednjih pedesetak godina.
Stoka bez hrane i vode
Ovih dana Ministarstvo poljoprivrede Italije proglasilo je stanje ekstremnih vremenskih uvjeta na cijeloj Siciliji, a regija traži i poseban dekret koji bi se odnosio na kontinuirano smanjenje vodnih resursa u umjetnim jezerima, što dovodi do nedostatka vode za navodnjavanje.
Procjenjuje se da će ove godine u odnosu na prošlu poljoprivredna i stočarska proizvodnja biti prepolovljena.
“Na Siciliji se odvija tragična situacija kakva nije u posljednjih 20 godina – svi poljoprivredni sektori su užasno ugroženi, počevši od same stoke koju moramo ubiti jer nemaju što jesti i piti,” upozorava Francesco Cucurulo, predsjednik Coldirettija.
Sljedećih dana vremenska prognoza predviđa ekstremno visoke temperature bez padavina, a vanredno stanje zbog suše proglašeno je u regiji Kalabrija, a isto će učiniti i Sardinija.
Nacionalna liga zadruga južnih regija, poznata kao “Legacop”, koja je najstarija i glavna udruga za zaštitu i zastupanje italijanskih zadruga, govori o dramatičnoj situaciji u tim područjima koja su dosad izgubila četiri milijarde eura, kao i 33.000 radnih mjesta samo u prvom tromjesečju ove godine zbog suše koja još uvijek traje.