BiHVijesti

“Nekada nisu dovoljne samo riječi, nego su dovoljna djela.”

Almasa Salihović PR Memorijalnog centra Srebrenica, govorila je za radio Kameleon o programu 11. jula ali i svim aktivnostima koje će biti sprovedene u okviru obilježavanja ovog datuma i odvanja počasti onima koji su svirepo ubijeni u Srebrenici.

10. jula je održana konferencija u saradnji sa Svjetskim jevrejskim kongresom na kojoj je govorilo 17 članova delegacije Svjetskoj jevrejskog kongresa, a fokus je bio na nestalima, obzirom da je to i sama tema ovogodišnjeg obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici.

Evropski i bh. stručnjaci su govorili o problemima sa kojima se suočavaju prilikom pronalaska i identifikacije novih masovnih grobnica, ali i o memorijalizaciji, o načinu na koji možemo govoriti i sjećati se onih koji su izgubili svoje živote. Dio konferencije su bili i paneli koji su govorili o edukaciji i o muzeologiji i samoj memorijalizaciji.

U okviru cijelog programa, koji je zvanično počeo 07. jula, odvila se i Ljetna škola usmene historije Memorijalnog centra, gdje su učesnici imali priliku da nauče na koji način bilježiti usmenu historiju i na koji način je ona bitna za sam genocid i širenje istine o genocidu u Srebrenici.

Učesnici su pogledali niz dokumentarnih filmova i videa tokom škole, te posjetili i spomen-sobu proisteklu iz ovog projekta. Neki od njih su naveli da su se prijavili u ovu školu da bi saznali više o dešavanjima u Srebrenici, te dali svoj doprinos i mimo obilježavanja godišnjice 11. jula.

Direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić je posljednjeg dana škole, kada je predstavljena i nova metodologija usmene historije, kazao kako su ovakav jedan projekat trebale uraditi adekvatne institucije.

“Neko drugi je trebao uraditi ovo. Ne grupa volontera i entuzijasta, ne novinari ili memorijalni centar. Ovo uobičajeno rade historijski instituti i druge institucije”, rekao je on te dodao da će metodologija postati zvanični dokument Memorijalnog centra.

Predstavljanje nove metodologije usmene historije. Foto: Memorijalni centar Srebrenica

Zajedno sa Centrom za postkonfliktna istraživanja otvorena je i još jedna škola na kojoj se govorilo o tranzicijskoj pravdi i na koji način mladi mogu izučavati genocid i zašto je to važno, a trajat će sve do 14.07.2023. godine.

Almasa Salihović ističe kako je 11. svakako najvažniji datum kada ćemo na vječni svijet ispratiti 31 žrtvu genocida, te je prokomentarisala i odluku Vijeća ministara BiH koje nije usvojilo prijedlog da se upravo 11. juli proglasi za dan žalosti na nivou države:

„Jedino što možemo kao institucija koja se bavi memorijalizacijom i sjećanjem na žrtve genocida reći  da je to jednostavno sramna odluka i da nekada nisu dovoljne samo riječi, nego su dovoljna djela, da jednostavno ukoliko već priznajete genocid u Srebrenici to treba i da pokažete onda kada je možda i najbitnije žrtvama a najmanje što se može učiniti jeste da se jedan dan,  odnosno 11. juli proglasi na nivou države BiH a ne samo Federacije BiH, danom žalosti.“

Izvor
detektor.ba

Možda će Vas zanimati i: