Iz Gradskog odbora Naše stranke u Tuzli reagirali su povodom saopštenja o kvalitetu zraka na području Tuzle koje je izdala Gradska uprava. Među pobrojanim mjerama za smanjenje zagađenja, nalazi se i zahtjev od svih vlasnika poslovnih objekata da se priključe na sistem daljinskog grijanja, gdje god za to postoje tehnički uvjeti.
“U ovim zimskim mjesecima u kojim je Tuzla najzagađeniji grad ne samo u BiH nego i u Evropi, Gradska uprava pokušava nešto uraditi jednim nemuštim saopštenjem. Ako već zahtijevaju, potrebno je upitati čime su vlasnici poslovnih objekata, kao uostalom i vlasnici privatnih stambenih objekata, stimulisani da se priključuju na toplovodnu mrežu”, rekao je Zvjezdan Karadžin, član Predsjedništva Naše stranke i profesor okolinske sigurnosti na Rudarsko-geološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
“Jedna smo od rijetkih zemalja gdje se plaća priključak na toplovodnu mrežu, pri čemu se te podstanice nabavljaju jedino i isključivo od jednog dobavljača, po bezrazložno visokim cijenama, kako su primijetili stručnjaci. Priključenje poslovnih i privatnih objekata na toplovodnu mrežu je izuzetno skupo, u prosjeku nekih desetak hiljada maraka i naravno da se većini ljudi to ne isplati”, naglašava Karadžin.
Iz Gradskog odbora Naše stranke u Tuzli predložili su finansiranje podstanica i subvencioniranje grijanja socijalno ugroženom stanovništvu.
“Pitanje je zašto se od ukupne svote u iznosu od 5 miliona KM, koliko Elektroprivrivreda plaća Gradu Tuzli kao odštetu za aerozagađenje, ne izdvaja dio novca za podstanice. Ne treba zaboraviti da osim poslovnih objekata, i privatni stambeni objekti moraju izdvojiti novac za vlastitu podstanicu. Osim toga, zašto novcem od odštete ne subvencionirati i priključenja i grijanje socijalnih kategorija stanovništva? Treća stvar, u Nacrtu budžeta za 2017. godinu stoji da je za toplifikaciju planirano 1.850.000 KM – šta je sa preostalim novcem? Gradska uprava mora prihvatiti da, osim Termoelektrane, ogromno zagađenje u Tuzli, pogotovo u vrijeme temperaturne inverzije, prouzrokuju i poslovni i privatni stambeni objekti koji se griju na ugalj, a vlasti ih ničim ne stimulišu da se priključe na toplovodnu mrežu”, zaključio je Karadžin.