BiHVijesti

Naredne sedmice bonske ovlasti i američke sankcije političarima?




Brojne reakcije na posjetu pomoćnika američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju Jamesa O'Briena Bosni i Hercegovini. Nakon obilaska pojavila su se brojna pitanja. Jedno od njih je hoće li podrška SAD-a natjerati visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne izmjene izbornog zakona? Analitičari tvrde da bi se to moglo dogoditi sljedeći tjedan, ali i američke sankcije protiv Dragana Čovića zbog južne interkonekcije. Na sve je danas reagirao Milorad Dodik koji je optužio SAD da rade u interesu Trojke i poručio da neće odustati od svojih stavova.

Milorad Dodik našao se u nezgodnoj poziciji. Ukoliko visoki predstavnik nametne izmjene Izbornog zakona BiH, što je, čini se, pitanje vremena, morat će se odlučiti – ići sa svojim izbornim zakonom kako je najavio, što bi moglo biti novo kazneno djelo, ili u konačnici priznati kršćanski Schmidtova odluka, koja bi onda značila priznanje legitimiteta visokog predstavnika, na čemu se temelji njegova obrana u postupku koji tek treba započeti, što je posredno priznanje da je odgovoran za neprovođenje odluka OHR-a. Kakav će biti njegov stav ako Schmidt doista nametne zakon, za sada ostaje pri najavljenom.

I koliko je izvjesno da će visoki predstavnik nametnuti paket integriteta? Politički analitičar Slavo Kukić smatra da bi se to moglo dogoditi već sljedeći tjedan. O'Brien je bio taj koji mu je dao vjetar u leđa. Prvi sastanak koji je američki dužnosnik održao u Sarajevu bio je sa Schmidtom. U priopćenju američkog veleposlanstva priopćeno je da je fokus rasprave bio izborni zakon te da SAD podupire korištenje bonskih ovlasti.

Milorad Dodik je u obraćanju nakon sjednice Glavnog odbora SNSD-a kazao i da je James O'Brien svojim porukama politički pokopao stranke “Trojke” u vrijeme kada se vode ozbiljne rasprave, dajući joj značaj u politici, na istovremeno znajući da se ništa od toga neće provesti. Osvrnuo se i na razgovore u Laktašima te poručio da se dogovor mora implementirati.

Elmedin Konaković odgovara: Dodik je nervozan, ispoštovat ćemo dogovoreno. Na poziv američkog dužnosnika da se odustane od međusobnog favoriziranja, što je temelj nedavnog krajnje manjkavog dogovora iz Laktaša, kako je kazao O'Brien, Konaković je odgovorio da je u Lakatašu bilo razgovora, nešto dogovoreno, a neka pitanja još uvijek su sporni i zahtijevaju pregovore, ali dogovora nije bilo. Dodaje da je Dodik već doživio neuspjeh rušenjem zakona o sprječavanju pranja novca u PS BiH, kao i da se nada da će biti dovoljno mudrosti da se nastavi europski put BiH.

Predsjednik NIP-a nije izravno odgovorio hoće li visoki predstavnik nametnuti paket integriteta, ali je rekao da postoji dogovor državne koalicije oko tehničkih izmjena izbornog zakona. Dodao je i kako ne očekuje nikakve blokade HDZ-a.

A HDZ se zasad ne oglašava, iako je predsjednika stranke američka administracija izravno prozvala da blokira zakon o južnoj interkonekciji, projektu plinovoda prema Hrvatskoj. Da mimo postojećeg operatera pokušava osnovati novu tvrtku zbog svojih političkih i financijskih interesa, ali i da kao čelnik koji se zalaže za europsku perspektivu nije učinio ništa na pomirenju, posebice u Mostaru. Je li to dovoljno za sankcije, šef američke vlade nije izravno odgovorio na to pitanje.

Jučer je prozvana i SDA zbog slučaja ‘Respiratori’ i zloupotrebe BH Telecoma, kao i bivše direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović.

Prema Dodikovim riječima, to im neće štetiti, naprotiv, kazao je danas da će se SDA konsolidirati i da je trivijalno da se jedan visoki američki dužnosnik bavi Sebijom Izetebegović i njenim radom na KCUS-u.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button