Lifestyle

Najmoćnija biljka; Liječi, podmlađuje i smiruje

Tek nedavno dobila priznanje










Ašvaganda, biljka porijeklom iz Indije, postala je poznata po svojim snažnim ljekovitim svojstvima, a dokazano je i njezino adaptogeno djelovanje koje uravnotežuje organizam na različite načine, pritom ne izazivajući štetne učinke.

Ova drevna biljka, koja se hiljadama godina koristi kao tonik za pomlađivanje organizma i afrodizijak u Indiji, tek je nedavno dobila priznanje i važnost u zapadnom svijetu.

Ašvaganda sadrži različite ljekovite spojeve, uključujući laktone, alkaloide, koline, masne kiseline i aminokiseline. Ona pomaže u suočavanju sa stresom, umorom, nedostatkom energije te poboljšava koncentraciju. Više od 200 istraživanja potvrdilo je njezina ljekovita svojstva.

Glavne koristi ašvagande uključuju:

Zaštita imunološkog sustava
Smanjenje stresa
Poboljšanje učenja, pamćenja i vremena reakcije
Smanjenje tjeskobe i depresije
Borba protiv degenerativnih oboljenja moždanih stanica
Stabilizacija razine šećera u krvi
Smanjenje kolesterola
Povećanje seksualne moći i pomoć kod impotencije
Pomoć u zacjeljivanju rana
Zaštita želuca i crijeva od bolesti
Pomoć u borbi protiv dijabetesa
Potpora kod nesanice i kroničnog umora
Detoksikacija organizma
Pomoć u liječenju astme i bronhitisa

Ašvaganda djeluje kao snažan antioksidans, uništavajući slobodne radikale koji su odgovorni za brojna stanja, bolesti te proces starenja. Kao adaptogen, ašvaganda pomaže tijelu da se lakše nosi s fizičkim, kemijskim i biološkim stresorima, uspostavljajući ravnotežu u organizmu.

Osim ašvagande, druge poznate biljke s adaptogenim svojstvima uključuju kordiceps, opnasti kozlinac, sibirski ginseng, sveti bosiljak, ginseng, sladić, rodiolu i šisandru.

Ašvaganda može imati pozitivan učinak i na rad štitnjače, potičući stvaranje hormona štitnjače ako ih organizam proizvodi premalo, ili inhibirajući njihovo formiranje ako se proizvode u višku. Prije nego što je koristite, posebice ako imate problema sa štitnjačom, preporučljivo je konzultirati se s liječnikom.

Osim toga, ašvaganda se ističe i svojim antikancerogenim svojstvima, što potvrđuju brojna klinička istraživanja. Ayurvedski liječnici u Indiji tradicionalno je koriste za prevenciju i liječenje različitih stanja, uključujući artritis, bolesti živčanog sustava i visok tlak.

Uobičajena doza ašvagande obično je između 600 i 1000 mg dva puta dnevno u obliku kapsula. Preporučuje se konzumirati ju u prahu umiješanu u šalicu vrućeg mlijeka prije spavanja za poboljšanje sna i smanjenje tjeskobe.

Važno je napomenuti da se ašvaganda ne preporučuje trudnicama, osobama koje koriste kortikosteroidne lijekove ili lijekove za štitnjaču. Veće doze mogu izazvati probavne smetnje, a postoji i rizik od hipertireoze kod uzimanja u velikim količinama.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button