U ovo vrijeme, kada svi boravimo u svojim domovima, potrebna nam je kvalitetna zanimacija. Ukoliko smo „primorani“ da se družimo sa porodicom i prijateljima kod kuće, onda možemo i uraditi tako, da u tome uživamo. Ultra ti donosi listu najboljih društvenih igara koje možeš igrati, a koje će oduševiti sve uzraste. Jedno je sigurno – zabava je zagarantovana!
Monopol je društvena igra na tabli, za dva do šest igrača. Cilj igre je kupovinom imanja, njegovog iznajmljivanja, te preprodavanja steći što više novca i do kraja igre ostati jedini igrač na tabli, odnosno postati vlasnik svih imanja. Igra se unaprijed utvrđenim redom, a igrači pomjeraju svoje figure za onoliko mjesta na tabli, koliko dobiju sabiranjem bodova bacanjem dvije kocke.
Igra se sastoji od:
- table,
- figura za igru,
- kocki,
- kartice imanja,
- kućica,
- hotela,
- kartica “Šansa”,
- kartica “Iznenađenje” i
- novčanica u različitim iznosima
Kartaške igre – Uno, Remi, Raub, kao i mnoge druge igre, idealna su zanimacija za boravak u kući! Svi ukućani, od najmlađih do najstarijih, uživaće u zabavnim igrama sa kartama. Potrebne su samo odgovarajuće karte za željenu igru, papir i olovka za rezultate, kao i dobro raspoloženje i takmičarski duh!
„Čovječe, ne ljuti se“ je igra koju mnogi zovu „Čovječe, naljuti se“, jer upravo tok igre dovodi do ljutnje, pobjednik ostaje samo jedan, onaj ko ima najbolju taktiku i najviše sreće!
Pogodi ko sam – Na papiriće se ispišu imena raznih osoba, nije bitno da je li u pitanju slavna osoba ili nečija baka. Svaka osoba dobije po jedan papirić zalijepljen na čelo i igra može početi. Osoba koja je na redu ispituje drugu osobu određena pitanja, a ona odgovara isključivo sa „da“ ili „ne“. Ako osoba pogriješi i odgovor bude ne, sljedeći igrač postavlja pitanja.
Asocijacije – Asocijacije se igraju u paru. Suprotan tim smisli riječ koju jedan igrač od para pogađa. Zabranjeno je korištenje sinonima, korijena riječi ili iste riječi na engleskom jeziku.
Država, grad, selo – Svi smo obožavali ovu igru u djetinjstvu! Zanimljiv način da ponovimo gradivo iz škole. Pravilo je da se odrede polja koja će se koristiti u igri. Svaka osoba zadaje slovo s kojim će se igrati. Na list papira u polja je potrebno upisati pojmove koji počinju sa zadatim prvim slovom. Da igra bude zanimljivija, može se vremenski ograničiti trajanje igre.
Cluedo – Cilj društvene igre Cluedo je jednostavan: treba otkriti ko je, čime i gdje počinio zločin. Ova igra sa pločom odlična je za koncentraciju i uočavanje interakcije među igračima. Društvena igra Cluedo zanimljiva je i djeci, ali je često izazovna i odraslima.
Riziko je društvena igra na tabli. Cilj igre je prvi ispuniti zadatak i pokazati karticu zadatka. Svaki zadatak je tajan do kraja igre. Igra je napravljena za najmanje dva, a najviše šest igrača, od kojih svaki ima svoju boju: plavu, crnu, ljubičastu, žutu, zelenu ili crvenu. Igra je koncipirana tako da je na tabli stilizovana karta svijeta u čijem je središtu Evropa. Kontinenti su podijeljeni na manja područja koja imaju imena po nekim državama, pokrajinama ili geografskim područjima (npr. sjeverna Afrika).
Twister – Ovo je igra za koju je potrebno malo više prostora, ali ćete se svi odlično zabaviti i razgibati. U igri učestvuju dva ili više igrača. Potrebna vam je podloga sa krugovima u boji i pokazivač radnje. U zavisnosti od pokazivača radnje, igrači moraju stati nogom ili rukom na krugove određene boje. Pri tom, moraju zauzimati razne položaje, kako bi uspjeli doći do krugova preko ostalih igrača.
Izvor: Ultra.ba