
Na današnji dan 1992. godine, prije tačno 33 godine, Bosna i Hercegovina postala je članica Ujedinjenih naroda. Zastava naše zemlje tada je prvi put podignuta ispred sjedišta UN-a na East Riveru u New Yorku, zajedno sa zastavama Slovenije i Hrvatske.
Time je Bosna i Hercegovina dobila međunarodno priznanje kao nezavisna država.
Na zasjedanju Generalne skupštine UN-a, u ime Republike Bosne i Hercegovine govorio je tadašnji ministar vanjskih poslova Haris Silajdžić, dok je događaju prisustvovao i predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović. U svom govoru, Silajdžić je upozorio svjetsku javnost da u Bosni i Hercegovini prijeti genocid, te je pozvao Vijeće sigurnosti UN-a da primijeni Poglavlje 7. Povelje UN-a, koje omogućava međunarodnu vojnu intervenciju u cilju očuvanja mira i stabilnosti. Njegov govor naišao je na snažan aplauz prisutnih, ali, nažalost, nije bio dovoljan da zaustavi rat.
Prvi ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama bio je Muhamed Šaćirbegović.
Ovaj dan se smatra jednim od najznačajnijih datuma u savremenoj historiji naše zemlje. Prijem u UN označio je ključni korak ka uspostavljanju formalnih i pravnih osnova za međunarodno djelovanje Bosne i Hercegovine – u političkom, ekonomskom, kulturnom i svakom drugom smislu.
Jedna od ključnih reformi koje su uslijedile bila je reforma odbrane, koju mnogi smatraju najvećim uspjehom kako domaćih tako i međunarodnih aktera nakon rata. Bosna i Hercegovina je prešla put od korisnika međunarodne vojne pomoći do zemlje koja aktivno učestvuje u međunarodnim mirovnim misijama.
Takođe, sve više dolazi do izražaja regionalna saradnja, naročito u kontekstu zajedničkih infrastrukturnih projekata i ekonomskog razvoja.
Ipak, brojni izazovi i dalje ostaju neriješeni – uključujući ostvarenje punopravnog članstva u Evropskoj uniji i NATO savezu, kao i donošenje ključnih strategija koje bi unaprijedile privredu, poljoprivredu, infrastrukturu i kvalitet života građana.
Posebno se ističe potreba za rješavanjem duboke političke krize u kojoj se Bosna i Hercegovina nalazi, što predstavlja osnovni preduslov za napredak u svim drugim oblastima.