JPMoragn i Njemačka banka kazali svom osoblju da izbjegavaju burnejske hotele.
Malo azijsko kraljevstvo bogato naftom je bilo prvo u Istočnoj Aziji koje je uvelo šerijatski zakon na nacionalnom nivou 2014. godine. Burneji su branili svoje odluke govoreći kako se je fokus veći na prevenciji i kažnjavanju, ali je sve veća reakcija u svijetu prisilila sultana i ostale nadređene da promijene odluku o smrtnoj kazni.
U svom govoru sultan je rekao kako je bilo mnogo zabluda o zakonima za koje je priznao da su možda uzrokovali strah.
“Više od dvije decenije praktikovali smo ‘de facto moratorium’ u izvršenju smrtnih kazni prema običajnom pravu. To će se primjenjivati i na slučajeve prema Uredbi krivičnog zakona šerijata. Oba zakona osiguravaju mir i harmoniju u našoj zemlji i krucijalni su za čuvanje naše moralnosti i dostojanstva kao i poštovanju privatnosti individualaca”, rekao je sultan.
Pripadnici LGBT populacije dočekali su ovu vijest s olakšanjem, ali nije bilo nikakvih proslava iz straha zbog drugih zakona koji su na snazi. Iako neće biti smrtne kazne gay osobe i dalje mogu biti kažnjene novčano, kaznom bičevanja ili zatvora. Mnogi aktivisti za ljudska prava izrazili su bojazan da dok god zakon ne bude promijenjen sultan može ukinuti moratorij i vratiti se smrtnoj kazni zbog čega ljudi u Burneju nisu sigurni.