Lifestyle

Mladi iz dijaspore: Šta misle o povratku u Bosnu i Hercegovinu?

I zašto su je napustili?










Mladi nam odlaze, to znamo. Bosna i Hercegovina je prva u Evropi, a druga u svijetu. Ali ne na fudbalskim prvenstvima, nego na listi zemalja sa najvećim brojem iseljavanja stanovništva. Migracije građana Bosne i Hercegovine na zapad učestalije su nego ikad prije. Zato smo odlučili pitati nekoliko predstavnika mlađe generacije o životu preko granice. Prednosti, mane, buduće planove i životne želje, sve iz njihove perspektive. Dobrodošli na portal “Radio Kameleon”.

Mladi žele veću sigurnost

“Vani imaš sigurnost koju teško možeš dobiti u Bosni. Ipak, ni u dijaspori nije sve bajno kao što većina govori ali je stanje odlično kada je u pitanju posao. Raditi vani, a što češće dolaziti u Bosnu, sve dok se tako može je super. Ali, moram reći da nema nigdje života i slobode kao u Bosni i nikad neće biti”, kaže 20-godišnji Anel B. koji već godinu dana živi i radi u Švajcarskoj.

Možda će Vas zanimati i:

Odlazak na privremeno

Kao razlog što je napustio Bosnu i Hercegovinu, 25-godišnji Edin Bećirović nam je naveo nezadovoljstvo.

“Glavni razlog bi bio nezadovoljstvo sa ovdašnjim platama, uslovima i životom. Na to se može i dodati tzv. ‘pustoš’. Moj kraj je baš opustošen. 80% ga je napustilo. Ali bez obzira na sve, ja sam u planu biti privremeni ‘dijasporaš’ i vratiti se kad sebi steknem bolje uslove za život ovdje. Ali, zasigurno je da je Bosna i Hercegovina u problemima, jer mladi uglavnom ne žele povratak”, kaže Bećirović koji od nedavno živi i radi u Italiji.

I vjerovali ili ne, manje-više svi koje smo anketirali dali su sličan ili čak isti odgovor. Veće plate, plaćen prekovremeni rad, uređeni zakoni i slično, razlozi su njihove odluke preseljenja u zapadnu Evropu. Potencijalni povratak u Bosnu i Hercegovinu ovisio bi o tome da li sve ove stvari mogu biti sastavni dio njihovih života u slučaju dolaska nazad. Mnogi odlaze da bi ostali, ali mnogo je onih koji odlaze da bi se vratili. Na pitanje da li bi se iz Austrije vratio u Bosnu i Hercegovinu, 29-godišnji Šemsudin Alić kaže da mu mozak govori da ostane tamo gdje jeste ali da ga, kako je rekao, “srce vuče tamo gdje je rođen”.

Broj odlazaka građana na zapad ne djeluje da će biti manji u predstojećem vremenu. No, na Bosni i Hercegovini je da ih, ili spriječi ili se nauči adaptirati na date okolnosti koje smanjenje broja stanovništva sa sobom nosi. Hvala na pažnji.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button