Promo

Mjenjaju poslove bez promjene radnog mjesta: Evo šta sve rade menadžeri ljudskih resursa

Nekada je imati uspješnu karijeru značilo biti odan jednoj firmi cijelog radnog vijeka. Ljudi su se ponosili time što su u istoj kompaniji proveli 30 i više godina. U današnje vrijeme, stvari najčešće ne stoje tako.

Istraživanja pokazuju da mladi danas u prosjeku promjene šest različitih poslova.

Milenijalci, koji sada čine najjaču radnu snagu, računaju na to da će im karijera pružiti raznovrsnost i mnogo dinamike, koja podrazumjeva ne samo promjenu radnog mjesta i firme, već i promjenu kompletne karijere. Zato se danas sve više cijene zanimanja koja pružaju širok spektar profesionalnih vještina i time menadžerima otvaraju mogućnost za promjenu profesionalnih pravaca.

Iako nema istraživanja koja su pokazala da osobe koje se bave HR-om češće mjenjaju posao od drugih menadžera, opšte mišljenje je da ova profesija, više nego većina ostalih, otvara mogućnosti za bavljenje različitim granama biznisa. Zašto je tako?

U pitanju je velika raznovrsnost menadžmenta ljudskih resursa, koja sve one koji se njime bave osposobljava da dobro funkcionišu i na drugim pozicijama u okviru kompanije – uključujući i najviše rukovodeće poslove.

Ljudski resursi su važni za svaku kompaniju u najrazličitijim oblastima poslovanja – od strateškog planiranja do imidža kompanije.

HR menadžeri u malim i srednjim preduzećima, koji dobro rade svoj posao, pomažu zaposlenima u gotovo svakom segmentu njihovog rada, a u velikim firmama tijesno sarađuju sa ostatkom top-menadžmenta i odlučuju o pravcu u kome se kreće poslovanje. Oblasti u kojima HR ima kontrolu mogu potpuno da promjene poslovni život zaposlenih, a i da učine da se oni osjećaju odlično na svom radnom mjestu. Evo nekoliko sfera koje tokom karijere uči i razvija dobar HR menadžer:

Strateški menadžment

HR menadžer unaprijeđuje  poslovanje kompanije svojim znanjem o tome kako vještine zaposlenih pozitivno utiču na rad i uspjeh. Lideri ovog sektora zato učestvuju u donošenju korporativnih odluka koje se tiču angažovanja zaposlenih na novim i postojećim zadacima i projektima. Oni formiraju budući raspored radnih snaga uzimajući u obzir planove, strategiju, misiju i viziju kompanije.

Finansije

HR specijalista je zadužen za to da razvije realističnu strukturu plata, bonusa i paketa beneficija,  koja će firmu održavati kao konkurentnu na tržištu.

Profesionalci u ovoj oblasti moraju imati u vidu stručnost zaposlenih, visinu plata u drugim firmama u istoj grani poslovanja i visinu plata stručnjaka istog ranga u drugim poslovnim sferama.

Oni upravljaju paketima beneficija i bonusima koji za cilj imaju da nagrade povećanu aktivnost zaposlenih, ispunjavanje godišnjih, polugodišnjih ili kvartalnih planova, ali i da u kritičnim finansijskim situacijama kompenzuju zaposlenima ono što firma trenutno nije u prilici da im pruži kroz redovnu platu. Ovo posebno važi za manje organizacije u kojima se dobar HR trudi da putem različitih dodataka zadrži najbolje radnike i u situacijama kada bi mogli više da zarade u nekoj većoj kompaniji.

Sigurnost na radnom mjestu

Poslodavci imaju obavezu da svojim radnicima obezbijede sigurne uslove za rad, a o sprovođenju toga brinu HR menadžeri.

Njihov posao je da minimalizuju broj mogućih povreda ili oštećenja sredstava za rad. Specijalista za sigurnost na radnom mjestu uključuje zaposlene u predavanja i treninge kojima se podstiče njihova svjest o značaju sigurnog i odgovornog rukovanja radnom opremom, mašinama i aparaturom.

Pravni poslovi

HR menadžeri zaduženi su i za to da kompanija poštuje sve zakone koje je država propisala a koji se tiču njenog poslovanja.

Takođe, oni se staraju i o tome da radnici budu zaštićeni od mobinga ili bilo koje vrste zlostavljanja na radnom mjestu. Neophodno je da HR menadžer poznaje državne i međunarodne zakone i da zaštiti firmu od potencijalnih prigovora, tužbi i sudskih sporova.

Savjetovanja, treninzi i obuke

Dobar HR menadžer umije da procjeni kojim radnicima bi odgovarala koja vrsta treninga ili obuke, ko su potencijalni rukovodioci koje bi trebalo obučavati, koga bi trebalo prekvalifikovati ili unaprediti.

Do ovakvih saznanja dolazi kroz posmatranje procesa rada, kroz razgovor sa zaposlenima, ali i zahvaljujući detaljnom poznavanju strategije i planova kompanije. U skladu sa tim, HR menadžeri organizuju, a nekada i vode, treninge i obuke za zaposlene.

Interni PR

Menadžeri ljudskih resursa takođe brinu o tome da zadovoljstvo zaposlenih uvijek bude na najvišem mogućem nivou.

Oni sprovode istraživanja, ankete, fokus grupe, razgovore „jedan na jedan” sa kolegama i tako dolaze do potrebnih informacija o tome šta bi moglo da unaprijedi njihovu efikasnost na radnom mjestu.

Uslovi za rad, količina i obim posla, saradnja u okviru tima, odnosi sa nadređenima, samo su neki od elemenata koje HR mora uzeti u obzir. Naravno, pri tome uvijek prvenstveno ima na umu korist čitave kompanije.

Regrutovanje i zapošljavanje novih radnika

HR specijalisti vode proces regrutovanja i zapošljavanja novih radnika – od sastavljanja konkursa zajedno sa menadžerima, preko selekcije pristiglih rezimea, do zakazivanja i obavljanja intervjua.

Oni, u skladu sa potrebama kompanije, određuju najbolje i najefektnije metode za izbor kandidata. Zajedno sa menadžerima i rukovodiocima, biraju kandidate koji u najvećoj mjeri zadovoljavaju zahtjeve radnog mjesta brinući istovremeno i o njihovim profesionalnim sposobnostima i o psihološkim karakteristikama, kako bi bili sigurni da će se novi radnici dobro uklopiti u postojeći kolektiv.

Ovo su samo neka od osnovnih zaduženja HR menadžera. Njihov posao je toliko raznovrstan da im nijedan dan u kancelariji nije isti. Zato je ovo profesija koju mnogi smatraju izvrsnom ukoliko niste apsolutno sigurni u to čime želite da se bavite u životu.

Zbog toga talentovani HR profesionalci često sa izuzetnim uspjehom nastavljaju karijere u konsultantskim poslovima, menadžmentu projekata ili strateškom menadžmentu, a najuporniji i najvrijedniji mogu dogurati i do najviših rukovodećih pozicija.

Možda će Vas zanimati i: